StoryEditor

Rezort zdravotníctva postupoval pri záchrankovom tendri v rozpore so zákonmi, informoval Žilinka

04.11.2025, 09:54
04.11.2025, 10:37
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo zdravotníctva postupovalo v konaní o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v rozpore so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákonom o správnom konaní.

Ministerstvo zdravotníctva postupovalo v konaní o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v rozpore so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákonom o správnom konaní.

Boli podané protesty prokurátora

Generálny prokurátor Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že boli podané protesty prokurátora.

„MZ SR svojím postupom, keď po tom, ako mu 11. augusta bola doručená Správa Operačného strediska ZZS o výsledku výberového konania z 31. júla, túto správu 12. augusta vrátilo operačnému stredisku, po čom operačné stredisko 13. augusta zrušilo výberové konanie a MZ SR 8. októbra zastavilo konania vo veci žiadostí o vydanie povolenia na prevádzkovanie ZZS, konalo v rozpore so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákonom o správnom konaní,“ uviedol Žilinka.

Rezort ako správny orgán podľa Žilinku nerešpektoval zákonný príkaz, v zmysle ktorého je pri vydávaní povolení viazaný výsledkom výberového konania, o ktorom komisia zriadená operačným strediskom vyhotovuje správu.

„Hoci doručením správy (obsahujúcej všetky zákonné náležitosti) MZ SR dňa 11. augusta vznikla rezortu zdravotníctva povinnosť konať a rozhodnúť o vydaní povolenia alebo o zamietnutí žiadosti o vydanie povolenia (a to do desať dní od doručenia správy), správu vrátilo operačnému stredisku a nepristúpilo k rozhodnutiu v administratívnom konaní na základe záväzného výsledku výberového konania,“ ozrejmil prokurátor.

Podotkol, že rezort konal bez opory v zákone a navyše z dôvodov, ktoré boli v rozpore s obsahom spisu a skutkovým stavom veci.

Ako poukázal, MZ vytklo, že boli hodnotené aj žiadosti účastníka konania, ktorý v rozhodnom čase už nebol účastníkom konania v dôsledku späťvzatia žiadosti o vydanie povolenia. Zároveň upozornil, že všetci žiadatelia uvedení v správe v čase výberového konania a vypracovania správy o jeho výsledku boli účastníkmi konania o vydanie povolenia.

Tender na záchranky

Žilinka tiež poukázal na to, že operačné stredisko rozhodlo o zrušení výberového konania bez právneho základu a bez zákonnej právomoci, čím rozhodnutie trpelo aj nedostatkom právnej formy, navyše bez splnenia podmienok na použitie analógie práva (postup podľa zákona o verejnom obstarávaní) a spôsobom po obsahovej stránke nepreskúmateľným a arbitrárnym.

Rozhodnutie je preto podľa jeho slov nevyhnutné považovať za nulitný správny akt. „MZ SR vydalo 8. októbra nezákonné rozhodnutie o zastavení konania s odôvodnením, že odpadol dôvod, pre ktorý sa konanie viedlo. Ako správny orgán nepostupovalo v konaní v súlade so zákonmi a vychádzajúc zo spoľahlivo zisteného stavu veci,“ poznamenal.

Dodal, že ministerstvo zastavením konania ako orgán verejnej správy v rozpore so zákonnou povinnosťou odoprelo vecne o žiadostiach rozhodnúť, čím zasiahlo v neprospech práv účastníkov administratívneho konania.

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby vyhlásilo v máji výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Tender pre netransparentnosť kritizovala opozícia i časť koalície. Operačné stredisko ho v auguste zrušilo.

01 - Modified: 2025-11-27 15:10:09 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad si za svojimi zisteniami stojí: Pacient je pre zodpovedných na poslednom mieste 02 - Modified: 2025-11-25 14:32:30 - Feat.: - Title: Visolajský poslal Ficovi list. Upozorňuje na závažné zistenia a žiada mimoriadne rokovanie vlády 03 - Modified: 2025-11-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Prax ich stojí aj 500 eur mesačne a atestácia sa vlečie roky. Urgenty trpia nedostatkom odborníkov 04 - Modified: 2025-09-30 08:57:29 - Feat.: - Title: Noví pracovníci v ambulanciách: Ohrozí to pacientov, tvrdí komora sestier. Rozhodujúce slovo majú lekári 05 - Modified: 2025-09-16 12:08:20 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva monitoruje zvýšený výskyt žltačky, hygienici prijímajú opatrenia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2025 11:38