Peter Švestka pristál v Bratislave. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Slovák zadržaný Izraelom sa vrátil domov. Do Bratislavy ho priviezlo lietadlo ministerstva obrany

06.10.2025, 22:12
Autor:
TASRTASR

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár uviedol, že Slovensko spolu s Gréckom ako prvé v Európe zabezpečilo návrat svojho občana vlastnými kapacitami.

Lietadlo ministerstva obrany so Slovákom Petrom Švestkom na palube v pondelok priletelo do Bratislavy, uviedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár na sociálnej sieti Facebook. Muža zadržali izraelské úrady počas zastavenia flotily Global Sumud, informuje TASR.

„Na základe proaktívneho úsilia a profesionálneho prístupu slovenskej diplomacie došlo k prepusteniu občana Slovenskej republiky Petra Švestku,“ uviedol Blanár a ozrejmil, že muž „je na Slovensku“. „SR sa tak dnes spoločne s Gréckom stala prvou európskou krajinou, ktorá v tomto prípade vlastnými kapacitami zabezpečila návrat svojich občanov,“ uviedol v statuse.

Slovensko poskytlo pomoc aj ďalším deviatim zadržaným občanom Holandska, Kanady a Spojených štátov, „čím sme opätovne potvrdili pozíciu rešpektovaného a spoľahlivého partnera,“ priblížil Blanár.

image

Rodiny izraelských rukojemníkov žiadajú Nobelovu cenu mieru pre Trumpa

„Intenzívna príprava logisticky náročnej operácie, ktorú spoločne zrealizovali rezort diplomacie a obrany, prebiehala počas celého uplynulého víkendu,“ vysvetlil minister.

Podľa jeho slov slovenská diplomacia komunikovala s izraelským ministerstvom zahraničných vecí, s izraelským veľvyslancom na Slovensku a so všetkými zainteresovanými zložkami od 2. októbra, kedy slovenského občana zadržali izraelské úrady.

„Počas zadržania mu bola poskytovaná primeraná starostlivosť,“ skonštatovalo ministerstvo. „Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k úspešnému zvládnutiu tejto operácie,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Účastníci iniciatívy, ktorú Izrael označuje ako „mediálny trik“, chceli do Pásma Gazy na lodiach dopraviť humanitárnu pomoc a prelomiť izraelskú námornú blokádu palestínskej enklávy trvajúcu od roku 2007. Izraelské námorné sily od stredajšieho (1. 10.) večera zastavili všetky plavidlá z flotily a zadržali vyše 400 aktivistov. V uplynulých dňoch Izrael deportoval viac než stovku z nich do Turecka.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2026 17:02