Zhromaždenie na bratislavskom námestí „Slovensko je Európa”. FOTO: Spodniaková Miroslava/MAFRA
StoryEditor

Iniciatíva Mier Ukrajine zvoláva opäť do ulíc. Nebudeme sa prizerať, ako premiér ničí našu povesť, odkazuje

05.09.2025, 19:25
Autor:
ČTKČTKlislis

Združenie Mier Ukrajine uviedlo, že človek, ktorý obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskych komunistov, nemôže byť zároveň dôveryhodným spojencom Ukrajiny.

Občianske združenie Mier Ukrajine, ktoré tento rok stálo za mohutnými protivládnymi demonštráciami, zvolalo na budúci piatok do Bratislavy nový protest proti krokom premiéra Roberta Fica v zahraničnej politike.

Združenie vo vyhlásení uviedlo, že človek, ktorý obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskych komunistov, nemôže byť zároveň dôveryhodným spojencom Ukrajiny. Tá sa už viac ako tri roky bráni ruskej vojenskej invázii.

"Ukážme spolu, že sa nebudeme prizerať, ako premiér ničí našu povesť a budúcnosť," uviedlo združenie.

Fico sa skôr tento týždeň opäť stretol s Putinom, a to v Pekingu pri príležitosti svojej návštevy na čínskych oslavách konca druhej svetovej vojny. Tých sa zúčastnil ako jediný vrcholný politik členskej krajiny Európskej únie, ktorú kritizoval, že nemala na podujatí väčšie zastúpenie. Dnes Fico rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

image

Fico na stretnutí so Zelenským otočil. Útoky na ropovod Družba nazval legitímnymi, i keď povedal aj B

Skoršie protivládne demonštrácie na Slovensku odštartovala decembrová schôdzka Fica s Putinom v Moskve. Konala sa v čase, keď iní európski štátnici obmedzili kontakty s ruskými politikmi, a to kvôli invázii Ruska na Ukrajinu. Fico po nich organizátorov uvedených protestov a opozíciu obvinil zo snahy o štátny prevrat.

Účasť na protestoch postupne na Slovensku slabla a organizátori ich v máji ukončili. Združenie Mier Ukrajine sa vlani v reakcii na zastavenie vojenskej pomoci Kyjevu terajšou slovenskou vládou zapojilo do organizácie verejnej zbierky na podporu českej iniciatívy nákupu munície pre Ukrajinu.

01 - Modified: 2025-09-05 17:59:14 - Feat.: 1 - Title: Fico na stretnutí so Zelenským otočil. Útoky na ropovod Družba nazval legitímnymi, i keď povedal aj B 02 - Modified: 2025-09-05 18:34:17 - Feat.: 1 - Title: Fico ukázal v Užhorode obrovskú slabosť, vyhlásil Korčok. Kritizuje, že premiér neodsúdil ruskú agresiu 03 - Modified: 2025-09-07 13:32:51 - Feat.: 1 - Title: Reportáž z Užhorodu: Odňaté mobily či zákaz streamovania. Fico a Zelenskyj boli na prvom rokovaní zmierliví 04 - Modified: 2025-09-05 16:55:53 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj - Fico a skryté posolstvo 05 - Modified: 2025-09-05 12:30:55 - Feat.: 1 - Title: Šimečku mrzí, že Fico sa pred rokovaním so Zelenským stretol s Putinom. Akoby si nechal diktovať, vraví 06 - Modified: 2025-09-04 15:30:00 - Feat.: 1 - Title: Ficova žaba a kto je premiérova krvná skupina (komentár)
01 - Modified: 2025-12-04 14:47:19 - Feat.: - Title: Fico neodškodní obete po požiari v Mašličkove. Cynizmus najhrubšieho zrna, reaguje poslankyňa PS 02 - Modified: 2025-12-04 10:06:02 - Feat.: - Title: Prieskum SCIO: Dve tretiny Slovákov chcú demisiu Ficovej vlády. Reagujú na vývoj verejných financií 03 - Modified: 2025-12-03 23:14:10 - Feat.: - Title: Nasadia Japonci v Košiciach vlastný alebo americký scenár? Bez plánu hrozí celej fabrike skorý koniec 04 - Modified: 2025-12-03 16:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Fico kapituloval 05 - Modified: 2025-12-03 12:26:31 - Feat.: - Title: Slovensko zvažuje žalobu na EÚ pre zákaz ruského plynu, vláda si nechala vypracovať analýzu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2025 22:02