Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Hlas víta posun v postoji Bruselu, ktorý zohľadňuje špecifické výzvy Slovenska

15.07.2025, 15:08
Autor:
TASRTASR

Matúš Šutaj Eštok upozornil, že prudké zdraženie plynu by malo devastačný dosah na slovenský priemysel, zamestnanosť, konkurencieschopnosť ekonomiky aj výdavky domácností na kúrenie.

Koaličný Hlas-SD víta posun v postoji Európskej komisie, ktorý zohľadňuje špecifické výzvy Slovenska pri plánovanom postupnom ukončení dovozu ruského plynu.

Jej pôvodný návrh totiž nebol v súlade so záujmami Slovenska a jeho prijatím by hrozilo ďalšie zdražovanie. Uviedla to strana v utorok na sociálnej sieti.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok vyzval ostatné politické strany, aby sa čo najskôr vyjadrili k návrhu garancií týkajúcich sa plánovaného odstavenia dodávok ruského plynu do EÚ, ktoré ponúka EK Slovensku za hlasovanie o 18. balíku sankcií voči Rusku.

„Oceňujeme zriadenie špeciálnej Diverzifikačnej pracovnej skupiny pre Slovensko, konkrétny bilaterálny pracovný plán a vôľu Komisie riešiť oblasti ako tranzitné poplatky, uplatňovanie spotových kontraktov či možnosť núdzovej brzdy pri prudkom raste cien a rovnako prehodnotenia účelnosti celého nariadenia v polovici roka 2027,“ uviedol predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Upozornil, že prudké zdraženie plynu by malo devastačný dosah na slovenský priemysel, zamestnanosť, konkurencieschopnosť ekonomiky aj výdavky domácností na kúrenie.

Preto je pre Hlas-SD neprijateľné, aby akýkoľvek európsky návrh prechádzal bez dôsledného zohľadnenia špecifickej situácie SR. Zásadnou podmienkou podpory je, aby návrhy z Bruselu neohrozovali energetickú bezpečnosť, cenovú dostupnosť a sociálnu stabilitu na Slovensku.

„Oceňujeme, že Európska komisia po rokovaniach s vládou SR uznala tieto princípy a reflektovala ich v predloženom návrhu. Očakávame istú formu pomoci od Komisie, napríklad v podobe finančných kompenzácií zvýšených cien energií. Kladieme taktiež dôraz na hroziace riziko potenciálne prehratých arbitrážnych sporov, ktorými sa komisia bude musieť seriózne zaoberať,“ doplnil Šutaj Eštok s tým, že EÚ je náš životný priestor, ale Slovensko musí pri každom zásadnom rozhodnutí v rámci Únie vystupovať ako sebavedomý partner.

Ako v pondelok večer informoval premiér Robert Fico (Smer-SD), telefonické hádky a tvrdé rokovania s európskymi predstaviteľmi sa blížia k záveru a na stole je písomný návrh garancií týkajúci sa plánovaného odstavenia dodávok ruského plynu do EÚ.

Návrh poslal predsedom všetkých relevantných politických strán a očakáva čo najskôr ich vyjadrenie. Bližšie tieto garancie nekonkretizoval.

01 - Modified: 2025-12-05 18:28:38 - Feat.: - Title: Pokuta pre sieť X je zatiaľ symbolická, reakcia eurokomisie je však dôležitá, tvrdí analytik 02 - Modified: 2025-12-05 15:45:07 - Feat.: - Title: „Európa zdaňuje Američanov, aby dotovala samu seba.“ Šéf úradu z USA ostro kritizuje pokutu pre Muskovu sieť X 03 - Modified: 2025-12-05 15:06:23 - Feat.: - Title: Európska komisia odmietla kritiku migračnej politiky a tvrdenia o úpadku zo správy USA 04 - Modified: 2025-12-04 22:27:39 - Feat.: - Title: Hlas upravuje zákon o oznamovateľoch. Poslanci ho chcú zosúladiť s európskou smernicou 05 - Modified: 2025-12-04 13:25:04 - Feat.: - Title: Rusko neprehrá, je to ilúzia, svoje aktíva dostane späť, šokoval belgický premiér
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2025 04:51