Poslanci Národnej rady, zľava Gábor Grendel a Igor Matovič (obaja hnutie Slovensko). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Matovičov poslanec Grendel: Novela Ústavy je čistým politikárčením

01.06.2025, 15:08
Autor:
TASRTASR

Iniciatíva premiéra Roberta Fica vo veci novely ústavy podľa Gábora Grendela ukazuje, že celý proces bol od začiatku motivovaný snahou prekryť vnútorné problémy jeho vlády.

Novela Ústavy, ktorá ma riešiť zakotvenie dvoch pohlaví, je čistým politikárčením. V nedeľu to uviedol poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel.

Upozornil aj na to, že guvernérovi Národnej banky Slovenska (NBS) Petrovi Kažimírovi uplynulo funkčné obdobie a koalícia za neho nemá nástupcu.

Iniciatíva premiéra Roberta Fica vo veci novely ústavy podľa Grendela ukazuje, že celý proces bol od začiatku motivovaný snahou prekryť vnútorné problémy jeho vlády.

„Keď dnes Robert Fico rozpráva, že dajme politikárčenie bokom, tak to je asi také dôveryhodné ako jeho vysvetlenia k eurofondom a Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Novelu ústavy predložil v čase vlastnej vládnej krízy a s jasným odkazom opozícii, že sa máme na čo tešiť,“ skonštatoval.

Poukázal tiež na to, že kým parlament nezvolí nového kandidáta na guvernéra NBS, podľa zákona právomoci guvernéra naďalej vykonáva doterajší guvernér Kažimír.

Grendel pripomína, že Kažimír bol prvostupňovým súdom odsúdený. Hnutie Slovensko to považuje za neprijateľné. „Preto navrhujeme legislatívnu zmenu, podľa ktorej by v prípade, že uplynie mandát guvernéra a nový nie je zvolený, mali jeho právomoci automaticky prejsť na viceguvernéra. Národná banka má v súčasnosti riadne vymenovaného viceguvernéra, takže inštitúcia by mohla pokračovať vo svojej činnosti bez akéhokoľvek obmedzenia,“ povedal poslanec.

Hnutie tiež odmieta premiérove tvrdenia, že na konsolidáciu sa musia poskladať všetci. Kritizuje, že koalícia odmietla všetky opozičné návrhy na zníženie výdavkov v politickej sfére. „Tvrdiť, že na konsolidáciu sa majú poskladať všetky vrstvy spoločnosti, zatiaľ čo vláda odmieta akýkoľvek úsporný návrh v politike, to je čistý cynizmus,“ poznamenal Grendel.

Opozičné hnutie Slovensko je zároveň podľa Grendela za okresanie transakčnej dane, ak ju nie je možné zrušiť ako celok.

01 - Modified: 2025-12-04 19:28:17 - Feat.: - Title: Slovensko môže prísť o peniaze a čeliť pokute. Úrad na ochranu oznamovateľov vidí v zmenách rozpor s Ústavou 02 - Modified: 2025-11-23 15:14:42 - Feat.: - Title: Zákon o náhrade oznamovateľského úradu je pomsta Hlasu, tvrdí Grendel. Poukázal priamo na Šutaja Eštoka 03 - Modified: 2025-11-21 18:15:20 - Feat.: - Title: Pokus Európskej komisie spochybňovať Ústavu je zásadným omylom. Uprednostnila politiku, tvrdí Karas 04 - Modified: 2025-11-11 13:10:19 - Feat.: - Title: Hnutie Slovensko vyzvalo ministra Ráža na demisiu, inak navrhne jeho odvolanie 05 - Modified: 2025-10-16 14:54:33 - Feat.: - Title: Organizácie vyzývajú Komisiu,aby podnikla kroky v súvislosti s novelou Ústavy SR
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 17:58