Primátor hlavného mesta Matúš Vallo. FOTO: Spodniaková Miroslava/MAFRA
StoryEditor

Jednosmerky, križovatky, cyklotrasy. Bratislava avizuje dopravné zmeny na Dunajskej ulici a Mlynských nivách

24.02.2025, 12:59
Autor:
TASRTASR

"Na Dunajskej ulici a Mlynských nivách máme dlhodobo päť problémov. Dnes ich môže vyriešiť jeden projekt, ktorý pomôže všetkým. Autám, chodcom, cyklistom a najmä rezidentom," hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Mesto Bratislava pripravuje dopravné zmeny v centre hlavného mesta, úpravy avizuje pre Dunajskú ulicu a Mlynské nivy. Reaguje nimi na dlhodobé problémy. Navrhuje preto zmeny na zvýšenie bezpečnosť chodcov, cyklistov i vodičov. Projekt má priniesť zjednosmernenie ulíc, nové cyklotrasy či bezpečnejšie križovatky. Komunikáciu projektu spustil magistrát na sociálnych sieťach.

"Na Dunajskej ulici a Mlynských nivách máme dlhodobo päť problémov. Dnes ich môže vyriešiť jeden projekt, ktorý pomôže všetkým. Autám, chodcom, cyklistom a najmä rezidentom," hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo vo videu na sociálnej sieti.

Poukazuje na nebezpečné odbočovanie z Mlynských nív na Karadžičovu ulicu, kde vznikajú kolízne situácie áut a vozidiel MHD, chýbajúci priechod pre chodcov na frekventovanej križovatke Mlynské nivy a Karadžičova či chýbajúce cykloprepojenie na "malých" Mlynských nivách. Ale tiež na chýbajúci ľavý odbočovací pruh z Ulice 29. augusta na Cintorínsku ulicu.

image

Bratislavský magistrár reaguje na Rážovu výzvu. Zmení oddeľovníky cyklotrasy na Vajanského nábreží

Problémom je podľa neho aj rezidentská Dunajská ulica zaťažená tranzitom. Odvoláva sa pritom na prieskum, podľa ktorého 30 percent áut v smere z Nív na Štúrovu ulicu Dunajskou len prechádza a 74 percent obyvateľov vníma upokojenie dopravy ako dôležité.

Pre zníženie tranzitu cez Dunajskú ulicu prichádza magistrát s návrhom na jej zjednosmernenie v smere od Rajskej na Mlynské nivy. Rozšíriť sa má chodník, pribudnúť má nová obojsmerná cyklotrasa i parkovacie pásy. Na križovatke ulíc Cintorínska a 29. augusta má pribudnúť ľavý odbočovací pruh, čím má byť doprava plynulejšia. Na križovatke Mlynských nív a Karaždičovej ulice má pribudnúť priechod pre chodcov, zlepšiť sa má aj geometria križovatky pre lepšie odbočovanie.

Zjednosmernenie Dunajskej ulice bude podľa hlavného mesta na "malých" Nivách stačiť jeden pruh v smere na 29. augusta. V uvoľnenom priestore tak môže podľa neho vzniknúť obojsmerná cyklotrasa, ktorá má bezpečne prepojiť existujúce trasy do Ružinova, centra mesta a Petržalky.

"Vďaka novým priechodom pre chodcov, bezpečným cyklotrasám, plynulejšej doprave aj väčšiemu dôrazu na verejný priestor získame kvalitnejšie ulice. Staromešťania budú môcť využívať Dunajskú ulicu ako skutočne mestský priestor, kde sa dobre býva, žije a pohybuje," odkazuje starosta Starého Mesta Matej Vagač.

01 - Modified: 2025-02-14 14:39:17 - Feat.: 1 - Title: Ostro diskutovaná téma v Bratislave má rozuzlenie. Vallo ohlásil zmeny na Vajanskom nábreží 02 - Modified: 2025-02-09 09:29:36 - Feat.: 1 - Title: Bratislava nevidí dôvod na pokutu, pri cyklotrase na Vajanského čaká na ďalšie kroky rezortu dopravy 03 - Modified: 2025-01-31 08:47:43 - Feat.: 1 - Title: Vallo víta trestné stíhanie vo veci neonacistickej skupiny 04 - Modified: 2025-01-29 09:19:41 - Feat.: 1 - Title: Veľké módne siete musia riešiť kľúčovú otázku. Pomôcť má aj nová investícia pri Bratislave 05 - Modified: 2025-01-28 08:55:45 - Feat.: 1 - Title: Aktivista Slávik zasiahol Vallov električkový megaprojekt. Magistrát situáciu upokojuje
01 - Modified: 2025-12-16 16:52:35 - Feat.: - Title: Protest proti mafii v Bratislave 02 - Modified: 2025-12-15 22:16:35 - Feat.: - Title: Šéf letiska pre HN potvrdil, že linka do Košíc prekonáva očakávania. V hre je aj príchod ďalšieho dopravcu 03 - Modified: 2025-12-15 14:49:44 - Feat.: - Title: Univerzita Komenského podala trestné oznámenie pre zneužívanie kamerového systému na internátoch 04 - Modified: 2025-12-12 10:00:00 - Feat.: - Title: Kam v Bratislave cez víkend? Vianoce na Devíne, koncert Chiki Liki Tu-a aj trh v Horskom parku 05 - Modified: 2025-12-12 08:00:00 - Feat.: - Title: Portugalci na Slovensku, ktorí vedia podnikať. Bratislava sa rozrástla o ďalšiu prevádzku Beija Flor
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. december 2025 22:54