Na snímke zľava prezident Peter Pellegrini a holandský kráľ Viliam-Alexander počas ich stretnutia v Haagu. FOTO: TASR/Kancelária prezidenta SR
StoryEditor

Pellegrini sa v Haagu stretol s holandským kráľom Viliamom-Alexandrom

02.12.2024, 14:25
Autor:
TASRTASR

Prezident Peter Pellegrini odcestoval v pondelok na jednodňovú pracovnú návštevu do Holandska. V Haagu sa ešte stretne sa holandským premiérom Dickom Schoofom.

Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini sa v pondelok v holandskom Haagu stretol s kráľom Viliamom-Alexandrom. Išlo o nadviazanie na monarchovu oficiálnu štátnu návštevu z roku 2023, keď Slovensko navštívil aj s kráľovnou Máximou.

Pellegrini sa s kráľom rozprával o zdravotníctve a ďalšom záujme holandských investorov investovať na východnom Slovensku. "Holandské spoločnosti tak ukazujú, že sa pripravujú na budúcu obnovu a rozvoj Ukrajiny po skončení sa vojenského konfliktu. Chcú byť ešte na území Európskej únie a tesne blízko k hraniciam Ukrajiny. Myslím si, že by to mohlo byť aj pre našu stratégiu a pre našu ekonomickú diplomaciu jedným z motívov, ako prezentovať východné Slovensko do budúcna pre zahraničné investície, čiže ako bránu smerom k Ukrajine," skonštatoval slovenský prezident.

image

Pellegrini v Utrechte navštívil Centrum princeznej Máximy, ktoré lieči deti s rakovinou

S kráľom sa rozprávali aj o migrácii. Holandská hlava štátu chcela vedieť, aká je situácia na Slovensku v súvislosti s migračnou vlnou z Ukrajiny. "Zároveň ma oboznámil aj s aktuálnym pnutím a situáciou a témou migrácie v Holandsku, kde migračná vlna takisto spôsobuje nejaké problémy a pnutie na politickej scéne," podotkol Pellegrini.

Prezident odcestoval v pondelok na jednodňovú pracovnú návštevu do Holandska. V Haagu sa ešte stretne sa holandským premiérom Dickom Schoofom.

Cieľom pracovnej návštevy je potvrdiť záujem o ďalšie prehĺbenie dvojstranných vzťahov a pokračovanie spoločných projektov. Súčasťou delegácie je tiež minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) s tímom odborníkov.

01 - Modified: 2025-12-17 14:43:09 - Feat.: - Title: Pellegrini prevzal tradičné vianočné ryby, vyzdvihol význam tradícií aj dôležitosť zachovania zvykov 02 - Modified: 2025-12-17 13:30:14 - Feat.: - Title: Vo Vajnoroch začala výstavba novej národnej nemocnice, Kaliňák so Šaškom poklepali základný kameň 03 - Modified: 2025-12-17 09:11:24 - Feat.: - Title: Pellegrini opäť nepodpísal zákon o transformácii oznamovateľského úradu 04 - Modified: 2025-12-16 12:16:36 - Feat.: - Title: V Holandsku bude zriadená medzinárodná komisia pre odškodnenie Ukrajiny 05 - Modified: 2025-12-15 16:35:00 - Feat.: - Title: Amnesty International Slovensko kritizuje novelu Trestného zákona, vyzýva Pellegriniho na veto
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. december 2025 23:41