ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Súdna rada nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie v prípade lex atentát

17.06.2024, 16:59
Autor:
TASRTASR

Národnú radu vyzvala na neprijatie novely Trestného zákona obsiahnutej v predmetnom ustanovení návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Súdna rada nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie bez predchádzajúcej odbornej diskusie v prípade tzv. lex atentát, ktorý minulý týždeň schválila vláda na svojom rokovaní. Dôvodom je ustanovenie návrhu zákona o opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie, ktoré sa týka rozšírenia skutkových podstát trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia aj o stav, keď je osobe právoplatne uložená povinnosť uhradiť pokutu a osoba bez vážneho dôvodu túto povinnosť nesplní. Informovala o tom na svojom webe. Vyzýva preto vládu, aby dané ustanovenie z návrhu zákona vypustila.

image

Súdna rada nesúhlasí so stíhaním sudkyne Denisy Cvikovej z Kočnerovej Threemy pre ohýbanie práva

"Súdna rada Slovenskej republiky dnes prijala uznesenie k návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, ktoré doručila podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Kaliňákovi a podpredsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Petrovi Žigovi," priblížila Súdna rada.

Národnú radu SR vyzvala na neprijatie novely Trestného zákona obsiahnutej v predmetnom ustanovení návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Tzv. lex atentát schválila minulý týždeň vláda. Zákaz zhromaždení by mohol platiť v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta SR, vlády SR či všeobecného súdu. V prípade Ústavného súdu SR by mal platiť zákaz zhromaždenia v okruhu 100 metrov od jeho sídla. Návrh počíta aj s novými dôvodmi na zákaz zhromaždenia. Chce napríklad zamedziť protestom pred obydliami. Prezident, predseda Národnej rady SR a premiér by mali mať priznané právo na "primerane vybavenú nehnuteľnosť". Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii dve volebné obdobia, by zároveň mali mať právo na doživotný plat.

01 - Modified: 2024-07-17 11:15:34 - Feat.: - Title: Nová komisia Súdnej rady bude navrhovať legislatívne zmeny 02 - Modified: 2024-07-17 08:50:20 - Feat.: - Title: Novou podpredsedníčkou Súdnej rady je Ayše Pružinec Eren 03 - Modified: 2024-07-16 14:33:06 - Feat.: - Title: Pellegrini vymenoval troch nových členov súdnej rady, odvolal Čaputovej nominantov 04 - Modified: 2024-07-15 10:11:43 - Feat.: - Title: Zmena pomerov v Súdnej rade: Pellegrini odvolal dvoch Čaputovej ľudí, zajtra vymenuje troch nových 05 - Modified: 2024-07-15 06:19:33 - Feat.: - Title: Obmedzenie zhromaždení či doživotná renta. Začal platiť lex atentát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. júl 2024 04:23