Minister školstva Tomáš Drucker. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Drucker: Učiteľom budú vyplácané regionálne príspevky, prvý má byť v apríli

14.03.2024, 12:53
Autor:
TASRTASR

Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov.

Rezort školstva zavedie v tomto roku regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Prerozdelí 60 miliónov eur. Prvýkrát sa majú vyplácať v apríli.

Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas).

"Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov. Trpí tým predovšetkým osobitne západná časť Slovenska - Bratislava, ale aj východná časť, okres Košice aj niektoré väčšie mestá," uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.

Ako avizoval, výška regionálneho príspevku sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti.

Vyplácať sa budú podľa ministra v troch termínoch. "Za mesiace január, február a marec v termíne apríl. Potom to bude do konca augusta a potom september, október, november, december," priblížil.

Najvyšší príspevok by podľa jeho slov malo mať mesto Bratislava na úrovni 145 eur, najnižší príspevok je na úrovni 30 eur. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.

"Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch," dodal Drucker. Ministerstvo školstva uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

01 - Modified: 2025-12-03 23:14:35 - Feat.: - Title: Neustálemu žiadaniu o pracovnú zmluvu je koniec. Život vysokoškolským učiteľom má uľahčiť novinka v zákone 02 - Modified: 2025-12-02 14:04:25 - Feat.: - Title: Kmec padol, Drucker hlási prvé závery auditu. Politické väzby na Hlas majú stáť dotácie tri spoločnosti 03 - Modified: 2025-12-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Kľúčové predmety nemá na školách kto učiť. Kritické sú najmä tri pozície 04 - Modified: 2025-11-30 11:17:42 - Feat.: - Title: Drucker tvrdí, že Fico pri Kmecovi použil iný meter: Možno to bolo pod tlakom ľudí alebo okolností 05 - Modified: 2025-11-28 13:36:36 - Feat.: - Title: Audit sporných dotácií z Kmecovho úradu je vo finále, Drucker sľubuje rýchle rozhodnutie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 21:49