Minister spravodlivosti Boris Susko. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Suskov rezort má podozrenia z manipulácie pri prideľovaní dotácií na podporu ľudských práv. Nariadil audit

06.03.2024, 13:50
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo ďalej informovalo, že identifikovalo viacero konfliktov záujmov už úspešných žiadateľov o dotácie a priame personálne a až rodinné prepojenia na politickú opozíciu.

Ministerstvo spravodlivosti má podozrenia z manipulácie pri výbere úspešných žiadateľov o dotácie na podporu ľudských práv. Dotačný mechanizmus preto podrobí auditu. Informovala o tom hovorkyňa rezortu spravodlivosti Lucia Hurajtová.

"V prípade, ak sa potvrdí, že výber žiadateľov bol manipulovaný, mohli byť v roku 2024 poškodení niektorí žiadatelia na úkor vyvolenej skupiny občianskych združení," povedala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Katarína Roskoványi. Zistenia považuje za zásadný dôvod na to, prečo zrušenú výzvu na rok 2024 nemôže rezort obnoviť.

Ministerstvo ďalej informovalo, že identifikovalo viacero konfliktov záujmov už úspešných žiadateľov o dotácie a priame personálne a až rodinné prepojenia na politickú opozíciu. Audit sa zameria nielen na rok 2024, ale aj uplynulé obdobie. Rezort spravodlivosti bude po skončení auditu informovať o jeho výsledkoch.

"Ak sa preukáže, že naše informácie sú pravdivé, znamenalo by to, že zaužívaný dotačný systém pre ľudské práva fungoval transparentne iba navonok, ale v skutočnosti to bol sofistikovaný systém vytvorený pre vyvolené organizácie s priamym prepojením na Progresívne Slovensko," dodala štátna tajomníčka.

Predstavitelia rezortu spravodlivosti o podozreniach informovali členov Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. "Chcem ubezpečiť, že občianske združenia o finančnú podporu na účely podpory ľudských práv neprídu," podotkla.

01 - Modified: 2025-12-04 08:41:03 - Feat.: - Title: Horalkový paragraf má zelenú z oboch táborov. Návrh Šutaja Eštoka sa však zasekol 02 - Modified: 2025-12-03 12:25:16 - Feat.: - Title: Suskov rezort ukončil prijímanie podnetov k návrhu nového Občianskeho zákonníka 03 - Modified: 2025-12-01 08:34:00 - Feat.: - Title: Predsedníčkou Okresného súdu Žilina sa stala Gabriela Panáková, vymenoval ju Susko 04 - Modified: 2025-11-20 11:02:23 - Feat.: - Title: Gröhling kritizuje Ficovu vládu: Štát je v rozklade. Koalícia rieši funkcie, minister Susko zlyháva 05 - Modified: 2025-11-19 17:04:31 - Feat.: - Title: Poradca Pellegriniho o dotáciách pre HN: Ešte sa rozhodneme, či do toho pôjdeme. Je nefér spájať nás s Hlasom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 23:40