Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Šimkovičová reaguje na zníženie príspevku pre RTVS, chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023, 19:41
Autor:
TASRTASR

Vládou schválenú výšku 0,12 percenta hrubého domáceho produktu pre RTVS vníma ako nie optimálnu na zabezpečenie pohodlného chodu.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová bude ďalej intenzívne hľadať ďalšie vhodné formy financovania verejnoprávnych médií. Uviedla to v reakcii k zníženiu príspevku pre RTVS.

"Jednou z možností je znovuotvorenie dofinancovania RTVS formou tzv. zmluvy so štátom, alebo napríklad zvýšením podielu RTVS na reklamnom koláči v rámci mediálneho trhu. Tieto modely dofinancovania RTVS budem riešiť počas rokovaní s ministerstvom financií v roku 2024," povedala Šimkovičová.

image

Vláda vyčlenila pre RTVS menej. Nižší príspevok by znamenal obmedzenie výroby i prepúšťanie

Vládou schválenú výšku 0,12 percenta hrubého domáceho produktu pre RTVS vníma ako nie optimálnu na zabezpečenie pohodlného chodu. "Preto som medzi kolegami vo vláde presadila, aby do zákona bolo doplnené slovo najmenej 0,12 percenta z HDP, čo rezortu kultúry umožňuje dofinancovanie RTVS v prípade preukázanej potreby v nasledujúcom roku," podotkla ministerka.

Zníženie príspevku pre RTVS o 0,05 percenta HDP vychádza podľa nej z koaličnej dohody a prezentuje výšku skutočných výdavkov predchádzajúcich období.

01 - Modified: 2025-12-05 16:53:18 - Feat.: - Title: Z ľadovej kráľovnej je „snehová vločka“ 02 - Modified: 2025-12-05 14:26:50 - Feat.: - Title: „Posledný“ rozhovor o Šimkovičovej. Chce sovietske umenie, hovorí umlčaný Drlička 03 - Modified: 2025-11-24 13:51:50 - Feat.: - Title: Šimkovičová: Fond na podporu umenia funguje, máme v rukách fakty 04 - Modified: 2025-11-02 18:30:00 - Feat.: - Title: Konkurencia pre McDonald‘s​? Na Slovensko prichádza nový reťazec s hamburgermi, otvorí už čoskoro (Brífing HN) 05 - Modified: 2025-10-15 08:58:02 - Feat.: - Title: Šimkovičovej rezort vyrokoval nižšiu cenu za pozemok pre depozitár, štát podľa nej ušetrí vyše 1,6 milióna eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 23:23