Vláda by mala pripraviť opatrenia, ktoré by riešili vysoké ceny energií na rok 2024. Vyzvala ju na to v utorok na brífingu strana Za ľudí, ktorá k cenám energií zvažuje aj zbieranie podpisov na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze.
Remišová: Už teraz je neskoro
Súčasná vláda je podľa Remišovej pasívna. "Je august, vláda žiadne kroky neohlásila, na čo upozornil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Bolo by mimoriadne nezodpovedné čakať na nástup novej vlády. Nová vláda po voľbách môže byť plne akcieschopná až v novembri, keď už bude na efektívne kroky a na boj proti zdražovaniu energií neskoro," povedala.
Zálohové financovanie a väčšie kapacity na projekty
Odborník strany na energetiku, obnoviteľné zdroje a zelené technológie Vladimír Škola zdôraznil, že vláda by mala prijať krátkodobé a dlhodobé systémové opatrenia a pomôcť ľuďom a firmám zrýchliť opatrenia na energetické úspory.
Jedným z opatrení, na ktoré Škola upozornil, že vláda by mala v pláne obnovy nastaviť zálohové financovanie na programy Obnov dom tak, ako je to v iných krajinách, aby uľahčila ľuďom financovanie energetických úspor, pretože nie každá domácnosť má na to, aby čakala niekoľko mesiacov na preplatenie nákladov.
Zároveň by kabinet mal bezodkladne posilniť kapacity na hodnotenie projektov na výzvy, kde je energetická efektívnosť oprávnenou aktivitou. Takisto je potrebné zásadným spôsobom zmeniť spôsob poskytovania dotácií v programe Zelená domácnostiam, otvoriť ho verejnej kontrole a zamedziť, aby výzvy boli len pre systém rýchlych prstov.
Ministerstvo hospodárstva bude pri pomoci s vysokými cenami energií na rok 2024 postupovať v zmysle programového vyhlásenia vlády, uviedla hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz v piatok informoval, že pri absencii mimoriadnych opatrení vlády by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 percent a v prípade plynu až o 110 percent.