Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Regulácia cien potravín by nebola efektívna. Vláda nemá dostatok času, tvrdí Bíreš

09.06.2023, 13:40
Autor:
TASRTASR

Analýza ukázala, že poskytované údaje si v niektorých oblastiach odporovali, alebo neboli v súlade. Analytická skupina by mala údaje všetkých subjektov podľa Bíreša analyzovať.

Súčasná vláda odborníkov nemá dostatok času na reguláciu cien potravín. Musela by vstúpiť do zákona o cenách a nemá na to podmienky. Riešením by bola pomoc konkrétnej, sociálne slabšej skupine. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami uviedol minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

"Pokiaľ by sme mali dať finančnú podporu, tak skupine, ktorá je na to najviac odkázaná, a to sociálne slabej. Potrebujeme ale doplniť údaje od ministerstva práce," uviedol Bíreš s tým, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytuje v súčasnosti rôzne formy finančnej podpory. Je však potrebné zistiť, či sú dostatočné na to, aby pokryli cenovú politiku.

image

"Chceme sa zamerať na opatrenia, ktoré zmiernia dôsledky krízy." Ministri predstavili svoje priority

Upozornil tiež na to, že pri diskusiách so subjektami, ktoré sa venujú potravinám, sa otvorila otázka kreovania analytickej skupiny. Analýza totiž ukázala, že poskytované údaje si v niektorých oblastiach odporovali, alebo neboli v súlade. Analytická skupina by mala údaje všetkých subjektov podľa Bíreša analyzovať.

"Otázky, ktoré dnes vznikli, boli položené na tom, že informácie nie sú dostatočné medzi rezortami a podnikateľskou sférou. Sú ťažko aplikovateľné. Potravinová skupina pre analýzu potravinovej vertikály je dôležitá a z tohto dôvodu sme sa zhodli ju aj kreovať," vyjadril sa Bíreš.

Materiál, ktorý spoločne na rokovaniach posúdili, pôjde podľa Bíreša na rokovanie vlády. Otázka cielenia pomoci zraniteľným skupinám je teda na rozhodnutí vlády.

01 - Modified: 2023-09-20 12:36:57 - Feat.: - Title: Minister pôdohospodárstva Bíreš chce s ukrajinským agroministrom rokovať o bariérach pri obchodovaní 02 - Modified: 2023-08-17 12:20:45 - Feat.: - Title: Rezort financií nevidí dôvod na reguláciu cien potravín: Stabilizovali sa a v júni klesli 03 - Modified: 2023-08-07 14:44:52 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Nová genómová hrozba z Bruselu 04 - Modified: 2023-07-25 21:40:41 - Feat.: - Title: Slovensko podporuje vývoz obilia z Ukrajiny cez koridory solidarity, tvrdí minister Bíreš 05 - Modified: 2023-07-20 18:34:42 - Feat.: - Title: Bíreš aj Hamran majú prezidentkinu dôveru. Minister vylučuje, že by sa dožadoval informácií nad rámec zákona
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2023 16:08