Richard Sulík. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Sulík ohlásil vznik rady pre záchranu zdravotníctva. Povedú ju Bittó Cigániková a lekár Szalay

24.04.2023, 12:46
Autor:
TASRTASR

Na čele rady budú poslankyňa Jana Bittó Cigániková a hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja i kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

V opozičnej strane SaS vzniká rada pre záchranu zdravotníctva. Na jej čele budú poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková a hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja i kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda SaS Richard Sulík.

Členmi rady sú okrem iných aj bývalý viceguvernér NBS a člen predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martin Barto, projektová manažérka martinskej Nemocnice budúcnosti Martina Antošová či lekár zaoberajúci sa bezpečnosťou v zdravotníctve Vladimír Čermák. V rade bude aj bývalý šéf sietí polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový či podpredsedníčka dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Iveta Pospíšilová.

"Zdravotníctvo je jednou z našich dvoch-troch top priorít a ideme ho riadne riešiť," povedal Sulík s tým, že ak budú vo vláde, chcú sa o rezort zdravotníctva uchádzať. Program pre zdravotníctvo sa bude podľa jeho slov finalizovať najbližšie týždne.

Zdravotníctvo označil za jeden z najväčších problémov. Strana chce preto okrem iného riešiť financovanie, digitalizáciu či bezpečnosť v zdravotníctve. Zaoberať sa chce nemocničným aj ambulantným sektorom. Riešiť chce tiež nedostatok zdravotníkov, nedostupnosť liekov a dlhé čakacie doby. Prioritou strany bude aj dostupnosť kvalitných dát.

Bittó Cigániková doplnila, že pre SaS je prioritou aj duševné zdravie. "Je to pre nás taká vysoká priorita, že sa v tomto momente nezmestila do tohto celého konceptu, ale v budúcnosti predstavíme aj riešenie pre túto problematiku, aj odborníka, s ktorým spolupracujeme," povedala.  

V súvislosti s výstavbou novej nemocnice na bratislavských Rázsochách Szalay a Sulík skonštatovali, že sa to zo zdrojov z plánu obnovy nestihne.

"Slovensko potrebuje novú komplexnú koncovú univerzitnú nemocnicu, to je bez diskusie. Zároveň však vyjadrujeme veľké pochybnosti o tom, či sú Rázsochy správne zvolenou lokalitou," dodal Szalay s tým, že nemocnica takéhoto typu by mala stáť skôr vo východnej časti mesta.

 

01 - Modified: 2023-10-01 12:34:05 - Feat.: - Title: Hlas-SD by prioritne riešil migráciu a ceny energií, KDH zameriava svoju pozornosť na zdravotníctvo 02 - Modified: 2023-10-01 10:14:35 - Feat.: - Title: Strany vyjadrili svoje postoje: Pellegrini si vie spoluprácu s KDH predstaviť, SaS deklaruje podporu PS 03 - Modified: 2023-10-01 15:00:00 - Feat.: - Title: Matečná, Osuský a ďalší. Parlament ušiel expremiérovi, ministrom, ale aj dlhoročným bardom 04 - Modified: 2023-10-01 01:50:42 - Feat.: - Title: Sulík: Voliči nám zdvihli varovný prst. Je hanba, že Matovič namotal toľko ľudí 05 - Modified: 2023-09-26 14:39:33 - Feat.: - Title: Haščák vracia úder: Matovič ma pred rokom pozval na stretnutie. Sulík komunikáciu priznal
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 10:56