Predsedníčka politickej strany Jablko Lucia Ďuriš Nicholsonová. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Strana Jablko požiada o registráciu v polovici apríla, v máji chce snem

13.04.2023, 11:31
Autor:
TASRTASR

V máji sa strana podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej pozrie na aktuálne prieskumy preferencií, vyhodnotí svoje postavenie a zváži možnosti.

Vznikajúca strana Jablko požiada ministerstvo vnútra o registráciu v polovici apríla, v polovici mája plánuje ustanovujúci snem.

Vyzbierala už vyše 10-tisíc potrebných podpisov od občanov. Na sneme chce prijať stanovy aj manifest strany. Informovala o tom europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na štvrtkovej tlačovej konferencii. Avizovala, že ak strana nebude mať šancu na úspech vo voľbách, pôjde cestou spájania sa alebo z volieb odstúpi.

"Podpisy sme vyzbierali skôr ako sme pôvodne predpokladali," uviedla Ďuriš Nicholsonová s tým, že ešte čakajú na ďalšie z regiónov. Ozrejmila, že podmienkou na vstup do strany Jablko má byť podpis manifestu, ktorý chcú prijať na ustanovujúcom sneme. Obsahovať má napríklad odmietnutie extrémizmu a právnej neistoty.

V máji sa strana podľa Ďuriš Nicholsonovej pozrie na aktuálne prieskumy preferencií, vyhodnotí svoje postavenie a zváži možnosti.

"Prvá možnosť je rokovanie o spájaní sa," uviedla. Ak by pred voľbami nemali výtlak, strana je pripravená stiahnuť sa z volieb a odporučiť svojim voličov iný subjekt.

Zatiaľ nepovedala ktorý. Na odstúpenie z volieb nebude vyzývať iné subjekty. Myslí si však, že by to mala byť povinnosť každého politika. Upozornila, že ak v septembrových voľbách prepadnú hlasy demokratických voličov, výsledok môže byť katastrofa a do vlády sa môžu dostať extrémisti.

Pri prípadnom spájaní sa s inými stranami bude pre Jablko dôležitá programová štruktúra, presadzovať chce napríklad štrukturálnu reformu regiónov.

Ďuriš Nicholsonová uviedla, že rokovala napríklad s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom ešte predtým, ako vytvoril stranu Demokrati.

01 - Modified: 2023-09-26 12:11:35 - Feat.: - Title: Jablko z volieb neodstúpi, Demokrati majú podľa prieskumov veľký potenciál, vyhlásila Nicholsonová 02 - Modified: 2023-08-28 08:13:47 - Feat.: - Title: Slovensko očakáva najnižšiu úrodu jabĺk za sedem rokov, menej bude aj ďalšieho ovocia 03 - Modified: 2023-06-09 12:00:54 - Feat.: - Title: Mihál bude spolupracovať s Hegerom a Jablkom 04 - Modified: 2023-04-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Spájanie malých strán: pravica sa ocitla vo vákuu, Danko zbiera Kotlebových kandidátov 05 - Modified: 2023-04-06 12:05:10 - Feat.: - Title: Nicholsonovej strana Jablko vyzbierala vyše 10-tisíc podpisov, požiada o registráciu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2023 13:30