Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Naď odmieta, že by rezort bránil NAKA vo vyšetrovaní Vojenského spravodajstva

05.04.2023, 16:11
Autor:
TASRTASR

Policajný prezident Štefan Hamran v utorok informoval o vyšetrovaní NAKA v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by jeho rezort bránil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) vo vyšetrovaní Vojenského spravodajstva (VS).

image

NAKA vyšetruje nehospodárne nakladenie s majetkom vo Vojenskom spravodajstve, informuje Hamran

Žiadne problémy neeviduje. Deklaroval, že je prvý, kto chce, aby sa vyšetrovalo, čo sa dialo vo VS za vedenia exšéfa Jána Balciara. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády v súvislosti s vyjadreniami policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Minulý piatok dostal Naď podľa svojich slov z Národnej kriminálnej agentúry žiadosť o zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov VS.

Avizoval, že jej vyhovie. Rovnako ho požiadali, aby potvrdil platnosť a autentickosť utajovaných skutočností, ktoré NAKA zaistila pri domových prehliadkach.

"V prípade, že tam budú veci, ktoré už nepodliehajú utajeniu, bude to odtajnené. V prípade, že tam sú veci, ktoré podliehajú, zostane to utajené, ale to neznamená, že s tým polícia nemôže robiť. Polícia štandardne robí s utajovanými vecami. Akákoľvek debata, že by niekto zo strany VS, ministerstva obrany alebo Národného bezpečnostného úradu zabraňoval vyšetrovaniu, to považujem za nie relevantné argumenty," vyhlásil Naď.

Niektoré vyjadrenia policajného prezidenta sa podľa neho nezakladajú na pravde. Odmieta, že by bránil kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Tvrdí, že sám ju zavolal a VS ako jediná bezpečnostná spravodajská zložka kontrolou prešla. Možnosť kontrolovať VS podľa svojich slov dal aj do zákona. "Aj na základe kontroly NKÚ sa ukazuje, že mohlo prísť k spáchaniu trestného činu," dodal.

Policajný prezident Štefan Hamran v utorok informoval o vyšetrovaní NAKA v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve.

Týka sa obdobia rokov 2015 až 2020. Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur. Dodal, že vyšetrovanie sa vedie aj na základe podnetov z Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý nedokončil kontrolu pre marenie zo strany niektorých príslušníkov VS. NAKA podľa Hamrana "narazila" aj na NBÚ, ktorý vyšetrovateľom vyčíta porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností.

 

01 - Modified: 2023-09-29 22:00:23 - Feat.: - Title: Minister obrany sa v Kyjeve zúčastnil na medzinárodnom fóre obranného priemyslu 02 - Modified: 2023-09-20 08:56:01 - Feat.: - Title: Obvinený v kauze Vírus: poslal státisíce deťom a manželke a kupoval im byty. V hotovosti vybral 1,5 milióna 03 - Modified: 2023-09-20 10:32:24 - Feat.: - Title: Duel: Ódorova vláda pozýva migrantov, dajme ich do táborov, tvrdí Krajniak. Populizmus, klameš, reaguje Naď 04 - Modified: 2023-09-11 08:52:09 - Feat.: - Title: Ak by sa odprezentovali poslanci za SaS, schôdza sa mohla otvoriť, tvrdí exminister Naď 05 - Modified: 2023-08-31 21:25:23 - Feat.: - Title: Hlas aj Demokrati sa kandidátom na prezidenta budú venovať až po voľbách
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2023 12:58