Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Mikulec mal porušiť zákon 29-krát, tvrdí NBÚ. Rezort svojho ministra bráni

31.03.2023, 15:01
01.04.2023, 14:44
Autor:
TASRTASRredred

Rezort vnútra sa bráni tým, že vo všeobecnosti sa v rámci NATO aj pre Európsku úniu akceptuje pravidlo, že najvyšší ústavní činitelia podmienku preverenia plnia automaticky.

Minister vnútra je ako člen vlády oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho má právo oboznamovať sa v rozsahu svojej funkcie s utajovanými skutočnosťami.

Osobitný režim na manipuláciu s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia sa ho netýka. Viazať výkon funkcie ministra či iných ústavných činiteľov na získanie bezpečnostnej previerky podľa Ministerstva vnútra nie je možné. TASR o tom informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová v reakcii na informácie o údajnom porušení zákona zo strany dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca.

image

Pri porušení zákona ministrom vnútra je možná aj úradnícka vláda, hovorí Čaputová

Zákon mal porušiť opakovane

Denník SME v tejto súvislosti upozornil, že Mikulec mal podľa NBÚ 29-krát porušiť zákon. Z kontroly bezpečnostného úradu totiž vyplýva, že sa mal minister opakovane dostávať k tajným materiálom NATO. Až 19 z inkriminovaných materiálov pritom bolo vo vysokom stupni utajenia v režime „tajné“.

SME dodáva, že minister mal okrem toho šesťkrát vidieť aj utajované materiály EÚ. „Poškodenie dobrého mena medzi partnermi z NATO a EÚ je umocnené skutočnosťou, že k neoprávnenej manipulácii došlo zo strany vysokého ústavného činiteľa,“ skonštatoval v tejto súvislosti NBÚ.

"Ministerstvo vnútra sa opakovane dôrazne ohradzuje voči konštatovaniu o manipulácii s utajovanými informáciami. Toto tvrdenie je nepravdivé a hrubo zavádzajúce," uviedla hovorkyňa. Hovorí o pokračujúcich politických atakoch na ministra vnútra. Rovnaký prístup ako súčasný šéf rezortu sa podľa Ministerstva vnútra uplatňoval aj za jeho predchodcov.

Na osoby s osobitným postavením, napríklad prezidenta, poslancov Národnej rady či členov vlády, sa podľa zákona nevykonáva bezpečnostná previerka, sú na oboznamovanie s utajovanými skutočnosťami oprávnení zo zákona a to v rozsahu zastávanej funkcie a pre plnenie konkrétnych úloh, tvrdí rezort.

Osobitný režim

V prípade potreby minister vnútra podľa hovorkyne rád podporí návrh, aby všetky oprávnené osoby uvedené v zákone o ochrane utajovaných skutočností museli prejsť previerkami. Ako však upozornila, týkali by sa tak aj všetkých 150 poslancov parlamentu.

Osobitný režim na manipuláciu s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia sa podľa Ministerstva vnútra netýka oprávnených osôb s osobitným postavením.

image

Ministerstvo vnútra odmieta, že by Mikulec neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia

"Viazať výkon ich funkcie na získanie bezpečnostnej previerky by znamenalo nahradiť slobodné rozhodnutie voličov o spôsobilosti týchto osôb na prístup k utajovaným skutočnostiam rozhodnutím exekutívneho orgánu, teda radikálny zásah do demokratickej podstaty štátneho režimu Slovenskej republiky," uviedla hovorkyňa. Ako podotkla, nešlo by o prvý zásah do demokratickej podstaty štátneho režimu zo strany NBÚ.

Ministerstvo tvrdí, že vo všeobecnosti sa v rámci NATO aj pre Európsku úniu akceptuje pravidlo, že najvyšší ústavní činitelia túto podmienku preverenia plnia automaticky.

Apelujú na zdržanlivosť

Rezort apeluje na zdržanlivosť vo výrokoch a výkladoch ustanovení na problematiku ochrany utajovaných skutočností. Rovnako apeluje aj na zdržanlivosť NBÚ pri svojvoľných výkladoch ustanovení zákona.

"Národný bezpečnostný úrad napriek tomu, že je ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu utajovaných skutočností, nedisponuje právomocou na výklad právnych ustanovení. Jeho kontrolné zistenie považujeme za neodôvodnené a odmietame v plnom rozsahu, že by zo strany ministra dochádzalo k porušovaniu zákona," dodala Eliášová.

O závažných porušeniach zákona na ministerstve vnútra v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností informoval tento týždeň predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský z ĽSNS.

image

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre obvineného Adama Puškára

Mikulec mal porušiť zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Témou sa bude zaoberať v utorok 4. apríla aj parlamentný brannobezpečnostný výbor.

01 - Modified: 2023-03-31 11:21:06 - Feat.: 1 - Title: Pri porušení zákona ministrom vnútra je možná aj úradnícka vláda, hovorí Čaputová 02 - Modified: 2023-03-29 16:15:58 - Feat.: 1 - Title: Ministerstvo vnútra odmieta, že by Mikulec neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia 03 - Modified: 2023-03-15 15:13:12 - Feat.: 1 - Title: Naď vyvrátil informácie o tom, že vláda rozhodla o odovzdaní migov Ukrajine: Iba sme neformálne diskutovali
01 - Modified: 2023-05-18 10:32:31 - Feat.: - Title: Minister vnútra Šimko predstavil svoje priority: Príprava volieb a boj s dezinformáciami 02 - Modified: 2023-05-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľký krok Slovenska smerom k haseniu elektromobilov. Mikulec sa chystá nasadiť Cobru 03 - Modified: 2023-05-05 13:03:14 - Feat.: - Title: Starosta Rače tvrdí, že v apartmánoch, ktoré zamenil Mikulcov rezort, sa legálne bývať nedá 04 - Modified: 2023-05-04 15:05:13 - Feat.: - Title: Mikulec odmieta kritiku Hlasu o zámene ubytovne, poukazuje na možnosti trhu 05 - Modified: 2023-05-04 10:10:14 - Feat.: - Title: Hlas kritizuje Mikulca za výmenu ubytovne, namieta nízke kapacity apartmánov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2023 18:16