Premiér Eduard Heger. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Heger: Slovensko patrí na západ geograficky, mentálne aj ekonomicky

27.03.2023, 13:23
Autor:
TASRTASR

Premiér Eduard Heger uviedol, že najväčší podiel na zahraničnej politike majú ústavní činitelia, pričom je dôležitý ich súzvuk a zhoda.

Slovensko patrí na západ geograficky, mentálne aj ekonomicky. Vyhlásil to dočasne poverený premiér Eduard Heger v rámci príhovoru na 21. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenska.

Vzhľadom na "novú éru" v globálnom svete a intenzitu dezinformácií je podľa neho dôležité zdôrazniť, kam krajina patrí. 

Podotkol, že ruský útok na Ukrajinu zmenil globálnu scénu a "vsadil ju do novej doby". Ovplyvnilo to tiež podľa neho vzťah medzi domácou a zahraničnou politikou. "Čokoľvek rozhodnete v domácej politike, má automaticky dosah na globálnu a čokoľvek rozhodnete v globálnej politike má automaticky dosah na domácu," skonštatoval. Poukázal aj na množstvo dezinformácií spojených s ruskou propagandou.

 "Do tohto kontextu dezinformácií a novej éry v globálnom svete si povedzme, kde sme na Slovensku. Slovensko patrí na západ a to musí jasne zaznieť. Geograficky, mentálne, ekonomicky," vyhlásil premiér.

V tejto súvislosti vyzdvihol členstvo SR v EÚ, NATO či Schengenskom priestore. "Vďaka tejto integrácii dnes Slovensko a občania SR môžu povedať, že patria do elitného klubu najvyspelejších krajín," podotkol. Vyzdvihol tiež pomoc zo strany Aliancie a EÚ po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. 

Zdôraznil, že najväčší podiel na zahraničnej politike majú ústavní činitelia, pričom je dôležitý ich súzvuk a zhoda. Rovnako je podľa neho dôležitá aj spolupráca rezortu diplomacie s Úradom vlády SR či inými ministerstvami. 

Heger tiež v rámci príhovoru ocenil, že Slovensko sa v posledných rokoch stalo v rámci Únie "trendsetterom". "Nehľadáme len, k akej pozícii sa v rámci Európskej rady pridáme, ale prinášame aj vlastné témy," skonštatoval s tým, že ide najmä o témy bezpečnosti či základných pilierov demokracie.

Poukázal aj na zapojenie sa SR do plánu obnovy či podieľanie sa na riešení pandémie ochorenia COVID-19.

01 - Modified: 2023-05-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády 02 - Modified: 2023-05-25 18:18:47 - Feat.: - Title: Z rozpadu Modrej koalície vznikol „Modrý most“. Stranám na spájanie neostáva veľa času 03 - Modified: 2023-05-25 13:43:59 - Feat.: - Title: Heger v HNtelevízii: Že som vyšachoval Dzurindu? Scestné. Ak by odhodili egá, mohli sme sa spojiť 04 - Modified: 2023-05-25 08:53:28 - Feat.: - Title: Heger vyzval Ódora, aby dokončil dohodu so samosprávami a rozdelil financie 05 - Modified: 2023-05-23 14:30:00 - Feat.: - Title: Prečo Hegera už nikto nechce?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 09:14