StoryEditor

Minister Karas: Zmenou Trestného zákona by sa mala vláda zaoberať na budúci týždeň

16.03.2023, 15:01
Autor:
TASRTASR

Text návrhu je z pohľadu rezortu uzavretý, drobné zmeny môžu byť ešte podľa neho urobené na rokovaní vlády. Po schválení kabinetom pôjde novela do parlamentu, minister verí, že aj tam úspešne prejde.

Návrhom rozsiahlej novely Trestného zákona by sa mal vládny kabinet zaoberať na budúci týždeň. Uviedol to dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas.

Pripomenul, že táto novela sa netýka aktuálne diskutovanej témy trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc za nedostatok zdravotníkov.

"My sme ako ministerstvo ukončili medzirezortné pripomienkové konanie a zároveň aj vyhodnotenie všetkých rozporových pripomienok s expertnými skupinami, ktorých sme mali desať, kde pracovalo viac ako 120 expertov z oblasti trestného práva. Proces máme ukončený, prešli sme legislatívnou radou vlády a plánujeme v budúcom týždni v stredu materiál prerokovať na vláde," uviedol Karas.

Text návrhu je z pohľadu rezortu uzavretý, drobné zmeny môžu byť ešte podľa neho urobené na rokovaní vlády. Po schválení kabinetom pôjde novela do parlamentu, minister verí, že aj tam úspešne prejde.

Šéf rezortu sa vo štvrtok na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zúčastnil na podujatí venovanom prezentácii návrhu novely Trestného zákona pre širšiu odbornú obec.

Podobné podujatie je plánované budúci štvrtok v Banskej Bystrici a ďalší týždeň na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

"Všade pozývame na tieto prezentácie celú odbornú obec, prokuratúru, súdy, príslušníkov Policajného zboru, samozrejme, študentov, akademickú obec, ako aj advokátov, obhajcov, ktorých sa taktiež dotknú navrhované zmeny," povedal Karas.

Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona od rekodifikácie v roku 2005. Okrem iného kladie dôraz na tzv. restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog či na harmonizáciu trestných sadzieb.

01 - Modified: 2023-09-27 15:57:27 - Feat.: - Title: Prísne tresty za alkohol za volantom? Súd odmietol návrh na posúdenie ústavnosti časti Trestného zákona 02 - Modified: 2023-09-07 09:23:00 - Feat.: - Title: Rokovanie k Trestnému zákonu sa zatiaľ nepodarilo otvoriť. V sále bolo málo poslancov 03 - Modified: 2023-09-07 09:01:56 - Feat.: - Title: Jeden bod navrhovanej novely Trestného zákona je v rozpore s ústavou, tvrdí ombudsman 04 - Modified: 2023-08-30 08:29:22 - Feat.: - Title: Novou posilou KDH je exminister spravodlivosti Karas 05 - Modified: 2023-07-18 08:42:00 - Feat.: - Title: Priority nového ministra by mali byť reforma prokuratúry, ochrana obetí násilia, ale aj boj proti korupcii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2023 02:11