Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Mikulec považuje spájanie letiek za nevhodné, avizuje zásadné pripomienky

08.03.2023, 15:50
Autor:
TASRTASR

Materiál predložený rezortom obrany do medzirezortného pripomienkového konania ministra vnútra prekvapil. Avizuje zásadné pripomienky. O nevhodnosti spájania letiek sa bude snažiť argumentmi presvedčiť ostatných členov vlády.

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec nesúhlasí s navrhovaným zlúčením letiek rezortov vnútra a obrany pod Ministerstvo obrany.

Materiál predložený rezortom obrany do medzirezortného pripomienkového konania ho prekvapil. Avizuje zásadné pripomienky. O nevhodnosti spájania letiek sa bude snažiť argumentmi presvedčiť ostatných členov vlády.

Mikulec zdôraznil, že možnosť spájania letiek by sa mala realizovať na základe analýzy a odborných rokovaní. "Analýzu si dalo vypracovať ministerstvo obrany, ale k odborným rokovaniam nedošlo," podotkol.

Poukázal na bezpečnostné aspekty, ale aj možné problémy týkajúce sa náhradných dielov a údržby. Vyzdvihol prácu leteckého útvaru rezortu vnútra počas pandémie, zrealizované humanitárne či repatriačné lety.

Rezort vnútra podľa neho disponuje analýzami, ktoré hovoria, že spájanie letiek nie je vhodné. Nesúhlasí, že Slovensko je poslednou krajinou NATO, ktorá má dve letky. Zároveň si myslí, že mnohé krajiny by to radi zmenili naspäť. Upozornil napríklad na Česko, v porovnaní s ktorým má Slovensko lacnejšiu údržbu, keďže ju vysúťažilo v civilnom režime.

Letecké útvary ministerstva obrany a Ministerstva vnútra by sa mohli zlúčiť pod rezort obrany. Prepravu ústavných činiteľov by tak zabezpečovali vzdušné sily ozbrojených síl. MO SR v návrhu argumentuje, že Slovenská republika je jediným členským štátom NATO a Európskej únie, kde ju zabezpečuje ministerstvo vnútra.

01 - Modified: 2023-10-02 10:43:03 - Feat.: - Title: Smer chce personálne zmeny v OČTK a zamedziť vyšetrovaniam, tvrdí exminister Mikulec 02 - Modified: 2023-09-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete získať vodičák zadarmo? Štát chystá dôležitú novinku 03 - Modified: 2023-09-23 07:20:20 - Feat.: - Title: O cestovný pas vlani požiadalo najviac ľudí za posledných desať rokov 04 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Mikulec pre HN: Z Fica strach nemám. Matovičova reakcia bola absolútne adekvátna 05 - Modified: 2023-09-21 13:30:32 - Feat.: - Title: Ministerstvo vnútra hľadá dodávateľov služieb pre azylantov a cudzincov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 14:28