Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Pacienti upozornili na obavy o dostupnosť liekov, Lengvarský avizuje zmeny

24.02.2023, 13:57
Autor:
TASRTASR

Asociácia na stretnutí predostrela obavy z nárastu doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky pre nárast cien.

Pacienti sa obávajú o dostupnosť liekov, ako aj zvyšujúcich sa doplatkov. Asociácia na ochranu práv pacientov na to upozornila dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) na štvrtkovom stretnutí.

Deklaroval, že situáciu rieši, a avizoval viaceré zmeny. Asociácia o tom informovala na svojom webe.

Asociácia na stretnutí predostrela obavy z nárastu doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky pre nárast cien.

"Rozumieme požiadavkám výrobcov, ale máme obavy, že finančných zdrojov na krytie úhrad zo zdravotného poistenia bude málo a doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky sa pacientom neúnosne zdvihnú, čo ešte viac zaťaží nízkopríjmové skupiny a zníži dostupnosť ich liečby," vysvetlila asociácia. Ministra zároveň upozornila na potrebu prijímať v tejto súvislosti sociálne a kompenzačné finančné opatrenia.

Podľa pacientov je tiež ohrozená dostupnosť liekov. "Neskrývame obavy z neschvaľovania liekov na výnimky či zastavenia vstupu inovatívnych liekov na náš trh v dôsledku nedostatku financií v rezorte v tomto roku," uviedla AOPP. Podľa jej viceprezidentky Eleny Marušákovej je stanovenie limitu na výnimky najhorším spôsobom, ktorého dôsledkom bude nedostupnosť liečby pre pacienta.

Ministerstvo chce podľa AOPP podať návrh na legislatívne zmeny pri liekoch, schvaľovaných na výnimky. Malo by dôjsť aj k zvýšeniu financií v tomto roku nielen na úhradu liekov, zdravotníckych pomôcok zo zdravotného poistenia. "Úprava cien by nemala ohroziť dostupnosť liekov a zdravotníckych pomôcok pre pacientov," doplnila asociácia.

AOPP tiež poukázala na pretrvávajúci problém vyberania nelegálnych poplatkov v ambulanciách. Podľa prezidentky asociácie Márie Lévyovej by mal rezort lepšie riadiť systém kontroly poplatkov zo strany vyšších územných celkov. "Minister nás ubezpečil, že budú tento problém riešiť," priblížila.

 

01 - Modified: 2023-06-05 05:00:00 - Feat.: - Title: Lieky na predpis pacientom už vozia aj domov, rieši to Štátny ústav pre kontrolu liečiv 02 - Modified: 2023-06-02 11:35:38 - Feat.: - Title: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za vyše štyri milióny eur 03 - Modified: 2023-05-22 12:32:47 - Feat.: - Title: Interakcie liekov môžu znížiť aj účinnosť liečby 04 - Modified: 2023-05-18 15:33:17 - Feat.: - Title: Operácie do dvoch týždňov, platy podľa spokojnosti pacientov. Ktoré plány v zdravotníctve ostali iba na papieri? 05 - Modified: 2023-05-15 12:00:00 - Feat.: - Title: Úhrady liekov na výnimku vlani stúpli na 86 miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 15:33