Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Bývalý šéf SIS Pčolinský: Nie je prípustné, aby prokurátor ovplyvňoval verejnú mienku

28.01.2023, 15:44
Autor:
TASRTASR

Vladimír Pčolinský reagoval na tohtotýždňovú tlačovú konferenciu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), kde kritizovali využívanie paragrafu 363.

ie je prípustné, aby prokurátor verejne ovplyvňoval verejnú mienku týkajúcu sa vedenia trestného procesu, kde vystupuje ako štátny orgán.

Vyhlásil to bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v reakcii na tohtotýždňovú tlačovú konferenciu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), kde kritizovali využívanie paragrafu 363.

"V posledných dňoch sledujem mediálne útoky voči mojej osobe zo strany ÚŠP v súvislosti s listom Generálnej prokuratúry, ktorým došlo k odstúpeniu môjho podania na Špecializovaný trestný súd," poznamenal.

Priblížil, že ho prekvapilo, ako ÚŠP prostredníctvom špeciálneho prokurátora označil odstúpenie jeho podania výrazom "to robí obhajoba, to nerobia prokurátori".

"Vnímam, že sa v celom probléme účelovo zamlčiava, že v mojej trestnej veci došlo k právoplatnému vráteniu prípadu do prípravného konania, t. j. k odmietnutiu obžaloby podanej ‘elitným‘ prokurátorom ÚŠP," povedal.

Obžalobu je podľa neho možné vrátiť do prípravného konania výlučne z dôvodu závažných procesných pochybení, najmä z dôvodu porušenia práva na obhajobu.

Pčolinský vidí za všetkým snahu o zakrytie zlyhania ÚŠP. "A taktiež o ovplyvňovanie verejnej mienky okolo vedenia trestného procesu, kde ÚŠP vystupuje ako štátny orgán," dodal.

Exšéf SIS čelí obvineniam zo zločinu prijímania úplatku, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Stíhajú ho v súvislosti s kauzou SIS. Pôvodné obvinenia v prípade zrušila Generálna prokuratúra.

Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Konkurznému právnikovi súd schválil dohodu o vine a treste.

01 - Modified: 2023-09-19 11:51:36 - Feat.: - Title: Slovensko stratí dôveru. Tajné služby v zlých rukách predstavujú bezpečnostné riziko, tvrdia progresívci 02 - Modified: 2023-08-30 17:30:00 - Feat.: - Title: Obvinený Pčolinský: na šéfa tajných ho nominovala Sme rodina. Jej šéf čelí vyšetrovaniu zo sledovania 03 - Modified: 2023-08-30 08:44:05 - Feat.: - Title: Bývalého šéfa SIS Michala Aláča už zbavili mlčanlivosti, polícia má v rukách podklady 04 - Modified: 2023-08-30 06:11:24 - Feat.: - Title: Najvyšší súd by sa mal dovolaním v korupčnej kauze exsiskára Gašparoviča zaoberať v septembri 05 - Modified: 2023-08-28 12:55:18 - Feat.: - Title: Námestník šéfa SIS vo výbore garantoval zabezpečenie chodu tajnej služby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 13:34