StoryEditor

Aké sú najlepšie gymnáziá, stredné a základné školy na Slovensku? Vydali nový rebríček

19.01.2023, 16:20
Autor:
TASRTASR

Do rebríčkov boli podľa INEKO zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov.

Najlepšou základnou školou na Slovensku je cirkevná Základná škola sv. Cyrila a Metoda v mestskej časti Košice - Západ. Najlepšou strednou odbornou školou je Súkromná stredná odborná škola Tatranská akadémia na Ulici 29. augusta v Poprade a v rámci gymnázií Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave. Vyplýva to z rebríčka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. TASR o tom informoval jeho analytik Matej Tunega.

image

Školy môžu prijať viac prvákov a nemusia deliť kolektív. V trende však ideme opačne ako Fíni či Nóri

Najvýraznejší pozitívny skokan

Druhou najlepšou ZŠ je Spojená škola Tilgnerova z bratislavskej Karlovej Vsi, nasleduje ZŠ Kollárova 2 zo Svätého Jura. Najvýraznejším skokanom sa medzi ZŠ stala škola na Tematínskej ulici v Novom Meste nad Váhom. "Významné zlepšenie v sledovaných ukazovateľoch prinieslo tejto škole posun na 20. miesto, pričom ešte rok dozadu figurovala na 308. pozícii spomedzi približne 700 ZŠ," priblížil Tunega.

image

Top 10 základných škôl na Slovensku. SNÍMKA: INEKO

Ako druhá najlepšia škola v kategórii SOŠ sa umiestnila Obchodná akadémia Kukučínova v Trnave, nasleduje elektrotechnická priemyselná škola na Plzenskej v Prešove. "Najvýraznejším pozitívnym skokanom v tejto kategórii škôl je bratislavská súkromná SOŠ HOST," doplnil analytik.

Druhú pozíciu najlepších gymnázií obhájilo v rebríčku INEKO košické Gymnázium na Poštovej ulici a na treťom mieste skončilo Gymnázium Jura Hronca z Novohradskej ulice v Bratislave. "Za zmienku stojí posun gymnázia v Kráľovskom Chlmci, ktoré sa stalo celkovo najvýraznejším skokanom pri porovnaní hodnotenia za školské roky 2020/21, respektíve 2021/22," spresnil Tunega.      

image

Top 10 stredných odborných škôl na Slovensku. SNÍMKA: INEKO

Aspoň 20 žiakov

Do rebríčkov boli podľa INEKO zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov. "Hodnotenie škôl odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom v prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9, Testovania 5 a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva," poukázal Tunega.

image

Triedy musíme vykurovať, štát má povinnosť pomôcť pri energiách, hovorí odborníčka na školstvo (rozhovor)

Pri stredných odborných školách a gymnáziách nahrádzajú testovanie písomné maturity, hodnotí sa aj pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli.

image

Top 10 gymnázií na Slovensku. SNÍMKA: INEKO

Tunega ocenil, že sa ministerstvo školstva vrátilo k realizovaniu Testovania 9 a písomnej časti maturít, aj k testovaniu piatakov. "Celoplošné merania sú totižto dôležité nielen pre zabezpečenie spätnej väzby pre školy, zriaďovateľov a rodičov, ale sú tiež jedným z predpokladov na odstraňovanie informačnej nerovnosti a následný rast kvality vzdelávania," poznamenal. Ich pravidelnú realizáciu považuje za kľúčovú aj pre meranie tzv. pridanej hodnoty vo vzdelávaní.

01 - Modified: 2023-01-19 13:51:10 - Feat.: 1 - Title: Horecký: Prevádzkový normatív na školy porastie. Zvýši sa o 50 miliónov eur
01 - Modified: 2023-07-20 10:35:00 - Feat.: - Title: Toto je 10 zaujímavých európskych áut do päťtisíc eur, ktoré už len tak nestretnete 02 - Modified: 2023-07-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká a kórejská dominancia: Toto je 10 najpredávanejších áut roka na Slovensku 03 - Modified: 2023-07-01 10:31:46 - Feat.: - Title: Na bratislavskom gymnáziu pre nadané deti sa podpálil žiak, zraneniam podľahol. Na rovnakú školu chodil vrah z Teplárne 04 - Modified: 2023-06-30 09:34:55 - Feat.: - Title: Učitelia sa potrebujú pripraviť na výzvy. Bútora dúfa, že nový minister bude šéfom rezortu štyri roky 05 - Modified: 2023-06-30 06:05:00 - Feat.: - Title: HN24: Školský rok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. júl 2023 15:32