Exminister životného prostredia a predseda republikovej rady Aliancie László Sólymos. FOTO: HN/Marek Kmeť
StoryEditor

Environmentálne záťaže mimo zorného uhla. Ak je dôležitý len mediálny obraz, veci sa nepohnú, tvrdí Sólymos

08.01.2023, 17:07
Autor:
TASRTASR

Kritizuje i postoj ministerstva pri havárii na rieke Slaná. "Najprv sa pozeralo inam, následne vysvetľovalo, že to nie je ich kompetencia, potom vypisovalo listy," tvrdí.

Environmentálne záťaže sa dostali mimo zorného uhla. Ak je pre vedenie Ministerstva životného prostredia najpodstatnejší jeho mediálny obraz, veci sa hýbať nebudú. Skonštatoval to exminister životného prostredia a predseda republikovej rady Aliancie László Sólymos v hodnotení uplynulého roka. Zdôraznil, že každá organizácia je výkonná len do tej miery, ako je výkonné vedenie.

"Životné prostredie je omnoho cennejšie ako mediálny obraz akéhokoľvek politika," podčiarkol Sólymos s tým, že najpodstatnejšie kroky Ministerstva v tomto roku by sa mali týkať envirozáťaží. "Bez ohľadu na to, či budú predčasné voľby, pred rezortom je neuveriteľné kvantum práce. Treba sa rozbehnúť, a to aj za cenu, že ich dotiahne niekto iný," poznamenal. Kritizuje stopnutie projektov v tejto oblasti. Upozornil na vážnosť situácie, keďže odstránenie záťaže je projekt na niekoľko rokov. "Ak sa žiaden nezačal pripravovať, potenciálny nástupca na čele rezortu má vážny problém. A krajina s ním," zdôraznil.

image

Matovič je oficiálne poslancom, OĽaNO stratilo takmer tretinu klubu. Akými zmenami prešiel parlament?

Medzi úspechmi šéfa Ministerstva životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) spomenul napríklad vyhlásenie prírodnej rezervácie Vydrica v Bratislave. Hoci je podľa neho sporné, či ide o skutočnú rezerváciu. Uvítal rozbehnutie zásahového tímu pre medveďa hnedého i nájdenie dohody ohľadom vlka dravého. Ocenil dotiahnutie zonácie Muránskej planiny a novelizovanie niekoľkých zákonov. Príjemne prekvapený je pri zálohovaní plastov. Pripomenul jeho počiatočný odklad a následné vrátenie do pôvodného termínu. "Ak odhliadnem od ročného chaosu, tak zálohovanie odštartovalo tak, ako som si to predstavoval pri jeho presadzovaní. Neviem však posúdiť, či vďaka alebo napriek Budajovi," skonštatoval.

"Zvyšok pôsobenia Budaja vnímam v rovine podporovateľa, cestovateľa a korešpondenta. Vyjadroval podporu tomu či onému, cestoval po svete, písal listy s výzvami iným," dodal Sólymos s tým, že v reálnom výkone ministra vníma veľký deficit. Za negatívum uplynulého roka označil výzvu z plánu obnovy "obnov dom", podľa Sólymosa je nezvládnutá a diskriminuje najzraniteľnejšie skupiny najmä v najmenej rozvinutých okresoch.

image

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie má zjednodušiť a urýchliť povoľujúce konania, tvrdí Budaj

Kritizuje i postoj ministerstva pri havárii na rieke Slaná. "Najprv sa pozeralo inam, následne vysvetľovalo, že to nie je ich kompetencia, potom vypisovalo listy," tvrdí. Upozornil, že kompetencie nie sú rigidné a Budaj mal byť aktívny. "Alebo bol aktívny, ale nemá vplyv. Neviem posúdiť," dodal. Namieta aj zastavenie odkanalizovania obcí na Žitnom ostrove.

Čo sa týka zonácií národných parkov, návrhy hodnotí ako kompromisné. "Verím, že na konci dňa nebude zonácia ohrozená snahou za každú cenu nejakú zonáciu pred kamerami vyhlásiť. Pretože v tom prípade sa len ťažko bude nanovo vyhlásený národný park opäť zónovať," dodal.

01 - Modified: 2023-01-05 19:09:16 - Feat.: 1 - Title: Matovič je oficiálne poslancom, OĽaNO stratilo takmer tretinu klubu. Akými zmenami prešiel parlament? 02 - Modified: 2023-01-05 14:33:55 - Feat.: 1 - Title: OĽANO ešte termín snemu neoznámilo, záujem o zmenu lídra neeviduje. Matovič má platný mandát 03 - Modified: 2023-01-05 12:21:44 - Feat.: 1 - Title: Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie má zjednodušiť a urýchliť povoľujúce konania, tvrdí Budaj
01 - Modified: 2023-05-29 20:44:10 - Feat.: - Title: Macron vyzýva na zastavenie znečisťovania životného prostredia plastmi. Dnešný model je "neudržateľný" 02 - Modified: 2023-05-22 09:33:46 - Feat.: - Title: Zo zimy rovno do horúčav. Na jar a jeseň zabudnime, varuje klimatológ 03 - Modified: 2023-05-19 08:43:24 - Feat.: - Title: Globálne otepľovanie je podľa premiéra príležitosťou na modernizáciu ekonomiky 04 - Modified: 2023-05-11 07:02:20 - Feat.: - Title: Enviropolícia obvinila 52-ročného muža pre neoprávnené nakladanie s odpadmi v rozsahu takmer tri milióny eur 05 - Modified: 2023-05-09 21:04:16 - Feat.: - Title: Významné investície budú mať výnimku z potreby ukočenia posúdia vplyvu na prostredie, urýchli to Rázsochy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. jún 2023 10:57