Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Vláda musí padnúť, dochádza k rozkladu právneho štátu, tvrdí Fico. Šipoš ho pozval do centrály OĽANO

09.12.2022, 11:11
Autor:
TASRTASR

Šéf Smeru-SD si myslí, že hlavný dôvod odvolávania vlády je, že nebol vzatý do väzby. Pripomenul, že aj prípravné konanie musí byť zákonné a musia sa rešpektovať práva obvinených.

Táto vláda musí padnúť, v krajine dochádza k rozkladu demokracie, právneho štátu i sociálneho štátu. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico v pléne Národnej rady počas debaty k návrhu na odvolanie vlády. Všetci 27 poslanci Smeru-SD podporia pád vlády, budú prítomní na hlasovaní. Podporia ho zo svojich dôvodov, nie pre dôvody, ktoré uviedla SaS v odôvodnení. Po odvolaní vlády musia podľa Fica nasledovať predčasné voľby, považuje to za najspravodlivejšie riešenie.

"Nepotrebujeme na náš postoj návrh SaS alebo Hlasu. Vieme, že treba využiť každú príležitosť, ktorá je na stole," zdôraznil Fico. Nepamätá si takú vysokú mieru nedôvery, akú požíva táto vláda, ktorá sa chváli reformami. Pád vlády chce aj preto, aby Slovensko videlo, že SaS rozbije každú vládu, do ktorej vstúpi. Vníma to ako odkaz každému, kto by uvažoval nad spoluprácou so SaS.

image

Odvolávanie Hegerovej vlády: V rozprave vystúpil Fico. My nebudeme plniť Sulíkove sny, tvrdí

Vládnej koalícii Fico vyčítal, že sa tvária ako demokrati, no na opozičný míting sú schopní poslať políciu, ktorá zatkne ich lídra. Tvrdí, že na Slovensku sa znižuje priemerná životná úroveň a chudoba rastie. "Krajniak vytvára atmosféru, že krajina sa sociálne rozpadne, keď neprejde rozpočet. Ale ona sa už sociálne rozpadla," skonštatoval s tým, že vláda rozvrátila aj verejné financie a miera zadlženia je historická.

Šéf Smeru-SD si myslí, že hlavný dôvod odvolávania vlády je, že nebol vzatý do väzby. Pripomenul, že aj prípravné konanie musí byť zákonné a musia sa rešpektovať práva obvinených. Takúto predstavu právneho štátu odmieta.

image

Heger pripomenul SaS sľub, že nikdy nepovalí túto vládu

Kritizoval aj fungovanie OĽANO, ktoré podľa neho nemá vnútorný stranícky život ani zjazdy. "To sú veci, ktoré sa raz prejavia, musí nastať štandardizácia politického systému," povedal.

Fico vyčítal aj SaS, že sa pridali ku všetkým "svinstvám", ktoré táto vláda odobrila, keď ešte boli súčasťou koalície. Šéf Smeru-SD chce premiéra, ktorý bude na prvom mieste vidieť záujmy tejto krajiny, nechce "proukrajinského" premiéra, ale proslovenského. Uznal, že aj iné krajiny majú svoje problémy a bolesti, no zdôraznil, že záujem iného štátu nemôže byť nad záujmom nášho.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš reagoval, že úrokové sadzby na Slovensku sú najnižšie z krajín V4. Smeru-SD vyčítal, že keď sú vo vláde, považujú predčasné voľby za puč a zdôrazňujú legitímne dovládnutie. Šipoš súhlasí s tvrdeniami Fica o povalení vlády stranou SaS. Fica tiež pozval ho do centrály OĽANO, odkázal mu, že majú aj regionálne štruktúry.

01 - Modified: 2022-12-09 12:00:25 - Feat.: 1 - Title: Odvolávanie Hegerovej vlády: Boris Kollár pripustil aklamatívne hlasovanie. Nechce, aby Matovič vystúpil 02 - Modified: 2022-12-08 20:08:47 - Feat.: 1 - Title: Smer zahlasuje za pád vlády, ale neurobí nič, aby pomohol SaS vrátiť sa do koalície, vyhlásil Fico 03 - Modified: 2022-12-08 15:54:40 - Feat.: 1 - Title: Heger pripomenul SaS sľub, že nikdy nepovalí túto vládu
01 - Modified: 2023-09-21 13:25:59 - Feat.: - Title: Vojak podozrivý z terorizmu pred britským súdom poprel útek z väzenia 02 - Modified: 2023-09-20 11:26:29 - Feat.: - Title: Fico hovorí o ukrajinskom obilí 03 - Modified: 2023-09-19 09:30:00 - Feat.: - Title: Rusi idú sami proti sebe. Tehotnú vojačku odsúdili na šesťročné väzenie, lebo nenastúpila do služby 04 - Modified: 2023-09-19 05:31:17 - Feat.: - Title: Zákulisie kampane: rokovania už bežia, podľa politológov nás po voľbách čakajú veľké prekvapenia 05 - Modified: 2023-09-16 11:56:57 - Feat.: - Title: Prípad nezvestnej študentky: Obvineného záchranára vzali do väzby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 13:51