StoryEditor

Strašenie Sorosom je jasný antisemitizmus. Po vraždách sme sprísnili opatrenia, tvrdí šéf židovskej obce

16.11.2022, 00:00

Predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave Tomáš Stern okrem iného v rozhovore opisuje:

  • Bezpečnostné riziko, ktoré znamenal útok na Zámockej.
  • Ako šíria antisemitizmus politici a čo znamená ich kolaborácia s fašistami v parlamente.
  • Prečo je potrebné, aby príslušníci menšín neodchádzali zo Slovenska a postavili sa
  • nenávistným silám.
  • Zlyhania vo výučbe dejín.
  • Nevyrovnanie sa spoločnosti s obdobím fašistického slovenského štátu.
  • Čo zahŕňa boj proti nenávistným prejavom, dezinformáciám a konšpiráciám.

Keď ste sa dozvedeli motív vraždy neonacistu na Zámockej, bolo vám jasné, že útok mohol nasmerovať na židovskú komunitu?

Tak v prvom rade by som aj touto cestou v mene svojom, ako aj v mene členov našej komunity chcel vyjadriť úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom, priateľom a blízkym oboch obetí tohto hanebného, vražedného útoku. Vraždou týchto dvoch mladých ľudí, ktorí sa previnili len svojou domnelou inakosťou, bola v našej spoločnosti asi definitívne prekročená červená čiara. Cesta späť vedie len cez rázne činy štátu a kompetentných bezpečnostných orgánov. Keď je spoločensky prípustné prenasledovanie kohokoľvek len na základe toho, že je akýmkoľvek spôsobom iný, vyčnieva alebo nezapadá do stereotypu majority svojím vzhľadom, názorom, presvedčením, náboženstvom alebo ani sexuálnou orientáciou, je v priamom ohrození celá spoločnosť. Rovnako platí, že hneď ako je niečo namierené proti nejakej menšine, tak všetky ostatné menšiny sa musia cítiť rovnako ohrozené.

Tak ako boli aj v tomto prípade?

Žiaľbohu, historicky aj skúsenostne to tak vždy bolo, že hneď ako sa udial nejaký útok proti menšine, tak útočník mal vždy v menovateli zadefinovaný ako potenciálny cieľ aj židovskú komunitu. To je proste tak. Keď útočím na niekoho, o kom si myslím, že sem nepatrí, tak sa tam niekde vždy našli Židia. A keď sa nevolali Židia, tak to boli sorosovci alebo v minulosti rothschildovci či sionisti. Vhodné slovo sa nájde ľahko.

Útok na Zámockej, a to skôr, než sme vedeli, o čo ide, okamžite znamenal bezpečnostné riziko pre komunitu, ktorej hlavné objekty sa nachádzajú v danej lokalite. Vtedy nehrá rolu, aké je politické alebo motivačné pozadie útočníka, ale že došlo k násilnému činu v okolí objektov, kde sa odohráva náš každodenný život.

image

Tomáš Stern.

FOTO: HN/Katarína Kincelová

Vrah sa pohyboval okolo niektorých objektov židovskej obce?

Vražedný útok bol namierený proti členom LGBTQI komunity. Keď si ale pozorne pozriete politický pamflet vraždiaceho útočníka, tak LGBTQI komunita je v ňom úplne marginálna. Celý pamflet je zameraný proti židovskej komunite a jeho autor v ňom žiada vyvraždenie všetkých židovských mužov, žien, starcov a detí... Vrah sa odfotil pred objektmi, ktoré sú spájané so židovskou komunitou. To sme sa ale dozvedeli až v procese. Keď sa začali virálne šíriť niektoré informácie o útočníkovi, až vtedy sme vedeli, že jeden z cieľov boli aj útoky voči židovským objektom, a teda aj osobám, ktoré by sa v tých objektoch nachádzali.

Sprísnili ste bezpečnostné opatrenia?

Ako dobre viete, všade v Európe a vo svete sú židovské objekty chránené a zabezpečené. Žijeme v období, kde je opäť nutné pristúpiť navyše k ďalším sprísňujúcim bezpečnostným opatreniam.

image

Zamaskovaný vrah pozoroval svoje obete desiatky minút. Zastrelil ich zbraňou, ktorú mal vybavenú laserom

K pamätníku Chatama Sofera chodia tisíce ortodoxných veriacich. Hovoria o hrozbe antisemitizmu v našich končinách?

Toto títo ľudia až tak nevnímajú. Sú to „duchovní turisti“, ktorí prídu s jasným cieľom a chcú sa pomodliť. Nevnímajú celospoločenskú situáciu, nie je to pre nich až také dôlež...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-11 09:58:31 - Feat.: 1 - Title: Harabinov blízky človek na Najvyššom súde končí. Jeho meno sa spomínalo aj na známej poľovníckej chate 02 - Modified: 2022-11-07 19:51:23 - Feat.: 1 - Title: Jankovskej sestru v prípade Kočnerovej zmenky oslobodili. O údajnom 100-tisícovom úplatku mlčí 03 - Modified: 2022-11-07 09:38:25 - Feat.: 1 - Title: Kvietika spája s podivnou 1,5-miliónovou dotáciou jeho známy. Ten tvrdí, že z europeňazí nič nevidel 04 - Modified: 2022-10-28 17:30:00 - Feat.: 1 - Title: Stanke: Česi sú tolerantnejší. Katolícka cirkev tam nemá až taký vplyv na ľudí 05 - Modified: 2022-10-30 13:11:16 - Feat.: 0 - Title: Kaliňákove obdivuhodné toky peňazí k dobrovoľným hasičom. Štát zastavil Putinovho „vlka“
01 - Modified: 2023-09-20 10:06:12 - Feat.: - Title: Vatikánske orgie, mafia či agenti. Zmiznutie Emanuely Orlandi je aj po rokoch záhadou 02 - Modified: 2023-08-07 21:35:51 - Feat.: - Title: Francúzsko chce zakázať krajne pravicovú stranu Civitas pre antisemitizmus 03 - Modified: 2023-07-26 14:30:16 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka pre HN: Prepadli sme sa do zložitej situácie. Nikto nevie, kam naša spoločnosť smeruje 04 - Modified: 2023-06-23 10:45:05 - Feat.: - Title: Nemecký komisár pre boj proti antisemitizmu sa obáva rastúcej popularity krajne pravicovej AfD 05 - Modified: 2023-06-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Danko pre HN: Tri strany z povolebnej spolupráce vylučujem. Posledný na rozhovor je pre mňa Boris Kollár
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 04:49