Protestujúci dopravcovia. FOTO: TASR/Vladimír Miček
StoryEditor

Na hraniciach sa už nemajú tvoriť kolóny, podľa autodopravcov to prisľúbila česká strana

07.11.2022, 11:13
Autor:
TASRTASR

V pondelok od polnoci do zhruba piatej hodiny ráno dopravcovia blokovali hraničný priechod na diaľnici D2 Brodské - Lanžhot.

Česká strana prisľúbila slovenským autodopravcom, že sa na hraniciach už nebudú tvoriť kolóny kamiónov. Uviedol to Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

Blokovali hraničný priechod

V pondelok od polnoci do zhruba piatej hodiny ráno dopravcovia blokovali hraničný priechod na diaľnici D2 Brodské - Lanžhot. Vyzývali na riešenie problémov, ktoré spôsobuje zavedenie hraničných kontrol Českej republiky na hraniciach so Slovenskom.

Česká strana podľa Skalu autodopravcom odkázala, že situácia s hromadením kamiónov na slovenskej strane v dôsledku kontrol bude vyriešená a doprava bude priebežná. Priblížil, že na urýchlenie dopravy vytvorili tri jazdné pruhy.

"Sľúbili nám, že sa tam už nebudú tvoriť žiadne kolóny," vyhlásil Skala v pondelok pre TASR. Blokovanie priechodu preto dopravcovia ukončili. Ak by sa predsa na hraničnom priechode do ČR znova začali tvoriť kolóny, avizoval, že autodopravcovia ho v piatok zablokujú znova.

Autodopravcovia: Nekonečné rady sú neznesiteľné

Pondelkovým blokovaním diaľničného priechodu do Česka chceli autodopravcovia upozorniť na situáciu, ktorá vznikla v dôsledku hraničných kontrol.

"Nekonečné rady kamiónov, ktoré sa vytvárajú na území Slovenska na diaľnici D2 smer do Česka, sú už neznesiteľné. Naši aj zahraniční dopravcovia čakajú v radoch od šiestich do ôsmich hodín bez stravy, zabezpečenia pitného režimu a sociálnych zariadení," uvádzali vo vyhlásení z minulého týždňa UNAS a Asociácia Žltý Anjel Asistance24 (AZAA24). Dodali, že dopravcom zároveň pri kontrolách vznikajú veľké finančné straty.

Česko ohlásilo dočasné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskou republikou pre zvýšenú nelegálnu migráciu koncom septembra.

 

01 - Modified: 2023-10-03 14:36:17 - Feat.: - Title: Európska únia by sa mala rozšíriť v záujme svojej bezpečnosti, vyhlásil český prezident 02 - Modified: 2023-10-03 14:28:41 - Feat.: - Title: Bojujte s migráciou inak, tvrdia dopravcovia. Kontroly podľa nich spôsobia kolóny a obmedzia pohyb 03 - Modified: 2023-10-03 14:59:47 - Feat.: - Title: Naši susedia začnú v dôsledku migrantov kontrolovať spoločné hranice. Slovensku hrozí scenár z minulého roka 04 - Modified: 2023-10-03 12:55:59 - Feat.: - Title: Susedným krajinám došla trpezlivosť. Česko a vzápätí Poľsko s Rakúskom oznámili, že zavádzajú hraničné kontroly so Slovenskom 05 - Modified: 2023-10-03 12:42:49 - Feat.: - Title: Česko, Poľsko a Rakúsko od polnoci zavedú kontroly na hranici so Slovenskom, Ódor sľubuje reakciu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 23:26