Splnomocnenec Úradu vlády SR pre rómske komunity Ján Hero. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Vzdelanie je u Rómov jeden z hlavných faktorov vplyvu na zamestnanosť, tvrdí Úrad vlády

04.11.2022, 14:35
Autor:
TASRTASR

Dostupné údaje podľa zistení ukazujú, že ani príjem zo zamestnania často nepostačuje na prekonanie núdze a finančných problémov.

Dosiahnutá úroveň vzdelania je jedným z hlavných faktorov s potenciálne zásadným vplyvom na zamestnanosť, avšak rozsah tohto vplyvu sa medzi marginalizovanými rómskymi komunitami a celkovou populáciou na Slovensku líši. Vyplýva to z novej analytickej publikácie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Ako ďalej o zisteniach informoval Úrad vlády, kým spomedzi osôb z marginalizovaných rómskych komunít v produktívnom veku s nízkym vzdelaním bol podiel zamestnaných 19 percent, v celkovej populácii bola zamestnanosť v rovnakej vekovo-vzdelanostnej skupine 38 percent. Pri osobách so strednou úrovňou vzdelania je podiel zamestnaných v marginalizovaných rómskych komunitách 42 percent a v celkovej populácii 77 percent.

image

Tábor v Hronci: kde si osvojené deti vylievajú bolesti a rodičia sa učia, ako prijať zraneného človeka

Zamestnanosť marginalizovaných Rómov je tak podľa úradu splnomocnenca výrazne nižšia ako zamestnanosť ľudí z celkovej populácie s rovnakým vzdelaním. Dôvodom tak môže byť sociálne vylúčenie znemožňujúce integráciu na trhu práce, ale aj diskriminačné postoje zamestnávateľov.

Dostupné údaje podľa zistení ukazujú, že ani príjem zo zamestnania často nepostačuje na prekonanie núdze a finančných problémov. Zatiaľ čo v celkovej populácii na Slovensku žije pod hranicou chudoby päť percent pracujúcich osôb, v prípade ľudí z marginalizovaných rómskych komunít je to viac ako polovica (57 percent) zamestnaných. Samotná práca tak na vymanenie sa z chudoby ani zďaleka nemusí stačiť a tzv. pracujúca chudoba je v prostredí marginalizovaných rómskych komunít pomerne výrazným javom.

image

Aktivisti tvrdia, že súkromné ​​pláže na juhu Francúzska diskriminujú podľa pôvodu

Viac ako polovica (54 percent) ľudí z marginalizovaných rómskych komunít podľa analýzy žije v domácnostiach s príjmom nižším ako 4 eurá na osobu na deň, pričom v prípade 16 percent je to menej ako dve eurá na osobu na deň. Vzhľadom na to, že príjmy týchto domácností v prepočte nedosahujú ani úroveň životného minima, možno hovoriť o extrémnej príjmovej chudobe, ktorú adekvátne nezmierňuje ani systém sociálnej pomoci. V celkovej populácii na Slovensku žije pod príjmovou hranicou 4 eurá na osobu na deň menej ako dve percentá ľudí.

Výrazne nižšie príjmy marginalizovaných domácností sa podľa Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity odzrkadľujú aj na ukazovateľoch chudoby a sociálneho vylúčenia. Až 87 percent domácností marginalizovaných rómskych komunít je podľa zistení úradu ohrozených chudobou a 52 percent z nich čelí závažnej materiálnej deprivácii, v porovnaní s 11 percetami (riziko chudoby), respektíve šiestimi percentami (závažná materiálna deprivácia) zo všeobecnej populácie.

Deti podľa analytickej publikácie predstavujú v marginalizovaných komunitách, ako aj v celkovej populácii, najzraniteľnejšiu vekovú skupinu. Dôvodom je ich vysoká závislosť od postavenia ich rodičov na trhu práce, ktorá je najmä v marginalizovaných komunitách spojená s obmedzeným prístupom k službám a nízkymi príjmami.

01 - Modified: 2022-08-20 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Tábor v Hronci: kde si osvojené deti vylievajú bolesti a rodičia sa učia, ako prijať zraneného človeka 02 - Modified: 2022-08-09 06:00:52 - Feat.: 1 - Title: Aktivisti tvrdia, že súkromné ​​pláže na juhu Francúzska diskriminujú podľa pôvodu 03 - Modified: 2022-07-18 15:15:24 - Feat.: 1 - Title: Chcete zabudnúť na krviprelievanie? Srbi a Chorváti vám ponúkajú jednoduchý návod, ako na to
01 - Modified: 2023-06-07 09:41:20 - Feat.: - Title: Vietnamci sú štrnástou oficiálne uznanou národnostnou menšinou na Slovensku 02 - Modified: 2023-06-07 09:23:41 - Feat.: - Title: Štát chce zefektívniť fungovanie bezpečnostného systému 03 - Modified: 2023-06-07 09:17:30 - Feat.: - Title: Vláda schválila akčný plán k stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb 04 - Modified: 2023-06-07 09:15:27 - Feat.: - Title: Zákon o uznávaní dokladov o vzdelaní má prejsť zmenami, rozhodla vláda 05 - Modified: 2023-06-07 12:02:38 - Feat.: - Title: Ódor informoval, že riziko prepadnutia eurofondov je približne na úrovni 800 miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. jún 2023 15:32