Na snímke poslanec NR SR Michal Šipoš (OĽaNO) spolu s členmi poslaneckého klubu OĽaNO počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian SNÍMKA: Jakub KotianSNÍMKA: Jakub Kotian
StoryEditor

Šipoš: OĽANO urobí všetko pre to, aby bol rozpočet schválený

09.10.2022, 14:17
Autor:
TASRTASR

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš povedal, že v prvom rade chcú o tom rokovať s odídencami a SaS.

Koaličné hnutie OĽANO urobí všetko pre to, aby bol schválený štátny rozpočet. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.

Ťažké časy

V prvom rade chcú o tom rokovať s odídencami a SaS. Podpredseda Národnej rady Juraj Blanár (Smer) odkázal, že za navrhovanú zmenu rozpočtu vo výške 1,5 miliardy eur zahlasujú iba vtedy, keď bude jasne definovaná schéma pomoci.

"Žijeme v mimoriadnych a ťažkých časoch," odpovedal Šipoš na otázku, prečo by za rozpočet mali opozičné strany zahlasovať. Deklaruje, že oni urobia všetko pre to, aby rozpočet prešiel.

Blanár v súvislosti s predloženou zmenou rozpočtu zdôraznil, že za ňu zahlasujú len vtedy, keď bude presne definovaná schéma pomoci.

Je však potrebné prísť s konkrétnymi opatreniami a vyčíslením financií. Riešením by podľa neho mohlo byť aj skrátené legislatívne konanie.

Šipoš mu v tejto súvislosti odkázal, že už bolo jasne definované, kam peniaze pôjdu, a podotkol, že o tom bude rozhodovať parlament, nie minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Nevidí však problém, keby sa konkrétna schéma pomoci riešila pozmeňovacím návrhom v rámci druhého čítania. Ubezpečuje, že majú pripravené konkrétne opatrenia pre občanov, školy, podniky, nemocnice či samosprávy, no čaká sa na jasné zadefinovanie od Únie. Sú však pripravení preplácať i vyššie energie a náklady. Deklaruje pomoc všetkým, ktorí to potrebujú.

Blanár o predčasných voľbách

Blanár zároveň zopakoval, že jediným riešením situácie v krajine sú predčasné voľby. Rozprava k odvolávaniu ministra financií bola podľa neho obžalobou vlády.

Sú pripravení zahlasovať za zákon o skrátenom volebnom období. Za odvolanie vlády by zahlasovali. Ak príde na stôl téma odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), otvoria ju.

Šipoš opätovne poznamenal, že OĽANO za novelu Ústavy hlasovať nebude. Je za to, aby strany, ktoré si občania zvolili v riadnych voľbách, dovládli do konca volebného obdobia, ukázali, čo v nich je, a naplnili svoj volebný program. Predčasné voľby podľa neho vyhovujú len tým, ktorým nevyhovujú prebiehajúce vyšetrovania.

01 - Modified: 2023-12-05 14:22:15 - Feat.: - Title: Štvorčlenná rodina príde o tisíc eur. Ficova vláda chce odlákať pozornosť, tvrdí Matovič o novom rozpočte 02 - Modified: 2023-12-05 08:07:27 - Feat.: - Title: Vláda zvýši zdravotné odvody, do zdravotníctva majú ísť navyše stovky miliónov 03 - Modified: 2023-12-04 16:41:23 - Feat.: - Title: Ficova vláda schválila opatrenia za 1,5 miliardy eur: Škrtá jeden sviatok, zvyšuje dane a siaha na 2. pilier 04 - Modified: 2023-12-03 13:52:44 - Feat.: - Title: Mám vážne obavy, že sa koalícia rozpadne, ak bude Pellegrini prezident, vyhlásil Danko 05 - Modified: 2023-12-03 12:59:24 - Feat.: - Title: Pellegrini tvrdí, že v koalícii nie je zhoda na Gašparovi ako možnom šéfovi SIS
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2023 19:12