StoryEditor

Vláda bude riešiť viacero noviel zákonov. Sledujte vyjadrenia ministrov

28.09.2022, 09:42
Autor:
TASRTASR

Vláda má na programe viacero noviel zákonov napríklad z rezortov vnútra, spravodlivosti, envirorezortu či ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na zabezpečenie projektu Európske hlavné mesto kultúry v Trenčíne by mal štát prispieť sumou 15 miliónov eur. Rozhodovať o tom bude na stredajšom rokovaní vláda, ktorá má na programe viacero noviel zákonov napríklad z rezortov vnútra, spravodlivosti, envirorezortu či ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Alokácia na projekt EHMK sa má vyplácať postupne, v roku 2023 sa na náklady súvisiace s prípravou a organizáciou podujatia navrhuje vyčleniť zo štátneho rozpočtu 800-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu na finančné zabezpečenie projektu EHMK – Trenčín 2026, z dielne Ministerstva kultúry.

Rezort predložil na rokovanie vlády aj návrh novely zákona o umeleckých fondoch. Z neho vyplýva, že od roku 2023 už nebudú musieť autori a umelci odvádzať povinný dvojpercentný príspevok zo svojich odmien umeleckým fondom. Povinnosť odvodu má odpadnúť aj dedičom autorských práv.

Voliť poštou zo zahraničia by mohli Slováci už aj prezidenta. Predpokladá to návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý je na programe rokovania vlády.

Zákon sa má tiež upraviť tak, aby mohlo byť druhé kolo prezidentských volieb v rovnaký deň ako voľby do Európskeho parlamentu.

Vládny kabinet bude tiež hovoriť o tom, či pôsobenie Vojenského spravodajstva upraví nový zákon. Ten súčasný sa má zrušiť. Ako zdôvodnil rezort obrany, po 28 rokoch účinnosti už viaceré ustanovenia nezodpovedajú súčasným potrebám a aktuálnemu bezpečnostnému prostrediu.

Prelety bezpilotných lietadiel, tzv. dronov, nad vojenskými objektmi a priestormi, ako aj vojenskými konvojmi a transportmi sa majú zakázať.

V prípade porušenia by mohli zakročiť profesionálni vojaci a vojenskí policajti. Za priestupok má hroziť pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Vyplýva to z novely zákona o Ozbrojených silách SR a Vojenskej polícii, o ktorej bude v stredu tiež hovoriť vládny kabinet.

Dotácie z Ministerstva hospodárstva SR by v budúcnosti mohli využívať aj na preloženie elektronických komunikačných sietí alebo vybraných líniových stavieb a taktiež na úhradu štúdie realizovateľnosti projektov súvisiacich s rozvojom priemyselnej výroby, výskumu a vývoja a služieb.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva, ktorý v stredu prerokuje vláda.

Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným by malo byť jednoduchšie. Umožniť to má štandardizovaný on-line formulár, vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú má v stredu prerokovať vláda.

01 - Modified: 2023-09-20 11:53:11 - Feat.: - Title: Ódor: Nová vláda bude musieť riešiť Vojenské spravodajstvo systémovejšie 02 - Modified: 2023-09-20 09:43:52 - Feat.: - Title: Na podporu obrany štátu by mohlo ísť budúci rok 10,6 milióna eur, schválila vláda 03 - Modified: 2023-09-20 09:28:04 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad použije nevyčerpané financie z minulého roku na nákup mikrobusu 04 - Modified: 2023-09-20 12:31:22 - Feat.: - Title: Ódor hovorí o ozdravení verejných financií. Predstaví konsolidačné ciele 05 - Modified: 2023-09-13 09:08:05 - Feat.: - Title: Štát chce šetriť, kompenzácie pre dodávateľov energií budú nižšie. Výpočet zohľadní ceny energií na trhoch
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 02:28