Predseda NR SR a Sme rodina Boris Kollár. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Mená nových ministrov dohodne koalícia už dnes, povedal Kollár. Jeden je jasný

09.09.2022, 16:49
09.09.2022, 17:21
Autor:
TASRTASR

Zatiaľ prezidentka Zuzana Čaputová mená štyroch nových ministrov nemá, napriek tomu podľa Borisa Kollára proces výberu na ničom neviazne.

Mená nových ministrov, ktorí nahradia tých z SaS, by mohli ostávajúce strany koalície dohodnúť už v piatok. Naznačil to predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). Uviedol tiež, že zatiaľ je zrejme zhoda na ministrovi hospodárstva. Meno však nekonkretizoval. Podľa informácií HN ide o Karela Hirmana.

image

Meno nového ministra hospodárstva je jasné. Sulíkov nástupca urobil prvý krok

"Večer budeme viac-menej vedieť už pravdepodobne mená štyroch ministrov," povedal Kollár. "Myslím si, že zatiaľ je zhoda na ministerstve hospodárstva, zvyšné sú ešte otvorené," dodal. Pripustil, že ak sa dohodnú, výmena ministrov by mohla nastať už v pondelok 12. septembra.

Zatiaľ však prezidentka Zuzana Čaputová mená nemá, napriek tomu podľa Kollára proces výberu na ničom neviazne. Poukázal na plánované cesty prezidentky, premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) i ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Ozrejmil, že na rokovania o menách nikto neprišiel s tým, že by dával návrhy za jednotlivé hnutie či stranu, ale išlo o kandidátov, ktorých vzájomne odporúčali. Priznal, že boli výhrady voči niektorým menám, ktoré sa spomínali. Malo ich Sme rodina aj OĽANO. "Ale sme ochotní o výhradách rokovať, vypočuť ešte ďalších kandidátov," povedal.

Čo sa týka fungovania parlamentu, Kollár ráta s možnými obštrukciami pri otváraní schôdze. Myslí si však, že sa s tým vyrovnajú. Ozrejmil, že zatiaľ nie je v programe schôdze výmena na postoch predsedov parlamentných výborov. Poukázal však na to, že SaS je opozičná strana a má päť predsedníckych postov vo výboroch.

"My máme rovnaký počet poslancov a máme dvoch predsedov. Teraz však nechcem žiadneho ďalšieho predsedu výboru," povedal. Nevylúčil však, že by sa mohli baviť aspoň o možnom návrate postu predsedu brannobezpečnostného výboru hnutiu OĽANO.

Skonštatoval tiež, že aktuálne neplatí koaličná zmluva, pretože bola "zhodená zo stola". Aj preto podľa jeho slov viacerí poslanci predkladali do parlamentu rôzne návrhy.

"Každý si tam riešil svoje politické ambície alebo egá. To je veľmi škodlivé. Podľa mňa nebudú prechádzať a veľmi rýchlo to pôjde preč," uviedol. Predpokladá, že situácia sa zlepší po tom, ako sa obnoví koaličná zmluva. Čo sa týka návrhov z dielne SaS, pokiaľ nebude viazaný novou koaličnou zmluvou, vie si predstaviť jej podporu.

01 - Modified: 2023-05-30 13:59:50 - Feat.: - Title: Kollár s podporou novej vlády počká do finálnej podoby programového vyhlásenia 02 - Modified: 2023-05-27 12:35:56 - Feat.: - Title: Kollár si počká na Programové vyhlásenie vlády, Šimečka vidí v pléne veľa populizmu 03 - Modified: 2023-05-28 10:20:20 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády 04 - Modified: 2023-05-26 12:57:51 - Feat.: - Title: Boris Kollár vyhlási termín predčasných parlamentných volieb 9. júna 05 - Modified: 2023-05-24 18:07:50 - Feat.: - Title: Kollár: My sme normálni, nehádali sme sa. Kampaň začíname až teraz, tí čo začali skôr, nebudú mať dosť pary
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 22:30