Podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister financií Igor Matovič (OĽaNO). FOTO:TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Prijatie požiadaviek, ktoré OĽANO predložilo SaS, by sa rovnalo podpisu bianko šeku, hovorí Juraj Hrabko

03.09.2022, 07:18
Autor:
TASRTASR

Zatiaľ sa podľa neho vo faktickej rovine situácia zmenila iba v tom, že jeden člen vlády - minister hospodárstva Richard Sulík, už demisiu prezidentke odovzdal.

Prijatie desiatich požiadaviek, ktoré OĽANO predložilo SaS ako podmienku pre podanie demisie svojho predsedu Igora Matoviča z postu ministra financií, by sa rovnalo podpisu bianko šeku. V diskusii TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. Upozornil, že konkrétne návrhy zákonov zatiaľ známe nie sú.

Neočakáva, že by minister financií odstúpil a rokovanie o týchto bodoch odložil na neskôr. "Ako ja poznám Igora Matoviča, jeho cieľom nie je odísť z vlády, ale ponížiť a vybabrať so SaS. Môže prísť ešte s nejakou ďalšou fintou, to nevylučujem, ale nepredpokladám už ani to. Postavil tých desať podmienok a za tými si stojí," odhadol Hrabko.

image

Vláda prekročila všetky racionálne medze. Musí skončiť, hrozí nám kolaps ekonomiky, vyhlásil Pellegrini

Už to, že SaS nesplnila verejný prísľub a v avizovanom termíne podal demisiu iba jeden jej minister, považuje Hrabko za čiastočný úspech lídra OĽANO. "Hrá sa so SaS ako mačka s myšou. To nie je chyba Igora Matoviča, ale SaS a Richarda Sulíka, že opakovane na túto hru pristupujú," uviedol.

V pondelok 5. septembra Hrabko očakáva avizované demisie zvyšných ministrov za SaS a stratu stabilnej väčšinovej parlamentnej podpory politiky zvyšku vládnej koalície. "Obnova štvorkoalície môže byť snom, ale naozaj iba snom. Richard Sulík a SaS padli do pasce a prehrávajú tento boj," tvrdí Hrabko.

image

Matovič: Na sto percent neodstúpim. Sulík uteká z ministerského kresla od zodpovednosti

V konečnom dôsledku podľa neho môže SaS ešte zo svojho postupu politicky profitovať, ale iba za podmienky, že dokáže obhájiť pred svojimi voličmi rozbitie pôvodnej vládnej štvorkoalície. "SaS prehrala bitku, nie ešte vojnu. Všetko ostatné sa ukáže podľa toho, komu prischne nálepka Čierneho Petra," doplnil Hrabko.

Zatiaľ sa podľa neho vo faktickej rovine situácia zmenila iba v tom, že jeden člen vlády - minister hospodárstva Richard Sulík, už demisiu prezidentke odovzdal. "Záleží od pani prezidentky, či a kedy demisiu prijme. Nemá určený žiadny termín, dokedy sa musí rozhodnúť," upozornil Hrabko. Ak podajú demisie aj zvyšní traja ministri za SaS, bude opäť na hlave štátu či a v akom termíne demisie prijme.

image

Stratili sme obraz aj zvuk. Zistili sme, že ceny energií na budúci rok sú dvojnásobné, vyhlásil Matovič

Ak sa vláda dostane do menšinového postavenia, zvýši sa podľa Hrabka význam parlamentných dohôd robených ad hoc pri každom jednotlivom hlasovaní. Myslí si, že aj preto líder Sme Boris Kollár nie je z politického vývoja nadšený. "Lebo tú väčšinu v parlamente bude zrejme zaisťovať on. Niekedy sa to podarí, inokedy nie," uzavrel Hrabko.

01 - Modified: 2022-09-02 18:22:34 - Feat.: 1 - Title: Vláda prekročila všetky racionálne medze. Musí skončiť, hrozí nám kolaps ekonomiky, vyhlásil Pellegrini 02 - Modified: 2022-09-02 17:39:04 - Feat.: 1 - Title: Prichádzajúca energetická kríza bude možno horšia ako pandémia, varoval Heger 03 - Modified: 2022-09-02 16:08:13 - Feat.: 1 - Title: Matovič: Na sto percent neodstúpim. Sulík uteká z ministerského kresla od zodpovednosti 04 - Modified: 2022-09-02 15:47:50 - Feat.: 1 - Title: Stratili sme obraz aj zvuk. Zistili sme, že ceny energií na budúci rok sú dvojnásobné, vyhlásil Matovič
01 - Modified: 2023-09-24 16:37:30 - Feat.: - Title: Penta kritizuje OĽANO a poukazuje na chýbajúcu takmer miliardu eur v zdravotníctve 02 - Modified: 2023-09-24 15:34:53 - Feat.: - Title: Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé 03 - Modified: 2023-09-22 09:36:56 - Feat.: - Title: SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj elektronizáciu procesov 04 - Modified: 2023-09-22 09:10:44 - Feat.: - Title: Poďme zavrieť Kaliňáka, Slovensko má unikátnu príležitosť, vyhlásil Matovič. A podal trestné oznámenie 05 - Modified: 2023-09-21 14:13:59 - Feat.: - Title: Buďte zodpovední a neklamte voličov. SaS vyzvala strany s nízkymi preferenciami k odstúpeniu z volieb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 06:16