Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: Jaroslav Novák
StoryEditor

Prezidentka vymenovala do funkcie osem sudkýň a troch sudcov všeobecných súdov

20.06.2022, 12:06
Autor:
TASRTASR

Hlava štátu sudcom v príhovore zdôraznila, že majú privilégium a povinnosť hľadať a nastoľovať spravodlivosť. Vyjadrila podporu všetkým sudcom a prokurátorom, ktorí čelia neprimeranému tlaku aj z politického prostredia.

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok v Prezidentskom paláci vymenovala do funkcie osem sudkýň a troch sudcov všeobecných súdov.

Hlava štátu sudcom v príhovore zdôraznila, že majú privilégium a povinnosť hľadať a nastoľovať spravodlivosť. Vyjadrila podporu všetkým sudcom a prokurátorom, ktorí čelia neprimeranému tlaku aj z politického prostredia.

Spravodlivosť je podľa prezidentky jedna z najdôležitejších hodnôt. "Vaše rozhodnutia preto budú mať bytostný dosah nielen na aktérov prípadov, o ktorých budete rozhodovať. Každý verdikt viac alebo menej prispieva aj k tomu, či bude naša spoločnosť vnímaná ako spravodlivá, alebo nie," podotkla hlava štátu.

Vyhlásila, že je veľmi dôležité, aby nikdy novovymenovaní sudcovia nezabudli na to, že sudcovská nezávislosť nie je súkromné právo sudcov, ale je to právo každého občana na oporu v justícii, "ktorá je nezávislá od iných druhov štátnej moci a ich predstaviteľov".

Podporila všetkých sudcov a prokurátorov, ktorí za svoje rozhodovanie čelia neprimeraným tlakom v podobe verejných vyjadrení.

"Každý z verejných funkcionárov a aj sudcov a sudkýň musí strpieť istú mieru kritiky. Nikto však nemusí a ani nemá trpieť znevažovanie, zastrašovanie a osobné útoky, ktorých cieľom vo výsledku je podkopať dôveru v právny štát a spravodlivosť. Považujem to za neprípustné," zdôraznila.

Novovymenovanými sudcami sú Simona Brngálová (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trnave), Svetlana Filipová (Okresný súd Kežmarok), Filip Grznárik (Okresný súd Nitra), Monika Heldáková (Okresný súd Kežmarok), Lucia Horvátová (Krajský súd v Trenčíne), Martin Jažembovský (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Žiline). Tiež Lucia Kostolanská (Okresný súd Dunajská Streda), Dagmar Mičková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne), Michaela Saganová (Okresný súd Žilina), Matúš Škarbala (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Banskej Bystrici) a Lucia Šuleková (Okresný súd Nitra).

01 - Modified: 2023-10-03 13:00:37 - Feat.: - Title: Prezidentka sa stretne vo štvrtok s Matovičom, v pondelok prijme Danka 02 - Modified: 2023-10-03 10:10:08 - Feat.: - Title: Majerský vyhlásil, že KDH mieri do opozície. Zmeniť to môžu len výrazné ústupky od PS 03 - Modified: 2023-10-03 09:46:04 - Feat.: - Title: Pellegrini v paláci: S KDH by bola dobrá koalícia. Dúfam, že to bolo naposledy, reagoval tvrdo na Beňovú 04 - Modified: 2023-10-02 13:55:06 - Feat.: - Title: FOTOGALÉRIA: Pozrite sa, ako prebiehalo stretnutie Čaputovej s Ficom 05 - Modified: 2023-10-02 13:59:33 - Feat.: - Title: Prezidentka poverila Fica zostavením vlády. Stretne sa aj so šéfom PS Šimečkom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 17:23