Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár. FOTO: TASR/Jakub Kotian 
StoryEditor

Kollár absolvoval návštevu Azerbajdžanu. Rokoval aj o dodávkach plynu pre Slovensko

15.06.2022, 06:52
Autor:
TASRTASR

"Hlavným cieľom mojej návštevy je povýšiť dlhodobé dobré vzťahy a spoluprácu medzi Azerbajdžanom a Slovenskom, a to predovšetkým presadením slovenských ekonomických záujmov," povedal.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár absolvoval spoločne s ďalšími predstaviteľmi parlamentu v uplynulých dňoch oficiálnu návštevu Azerbajdžanu, ktorá sa uskutočnila na základe pozvania predsedníčky azerbajdžanského Národného zhromaždenia Sahiby Qafarovová. TASR o priebehu návštevy informovala v utorok večer hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Delegácia Národnej rady Slovenskej republiky pricestovala do Azerbajdžanu ešte v piatok večer. Kollár sa následne neformálne stretol s Qafarovovou. "Hlavným cieľom mojej návštevy je povýšiť dlhodobé dobré vzťahy a spoluprácu medzi Azerbajdžanom a Slovenskom, a to predovšetkým presadením slovenských ekonomických záujmov," povedal.

Parlamentná delegácia taktiež podporila národný tím Slovenskej republiky v piatkovom futbalovom zápase s Azerbajdžanom v Lige národov. Kollár po skončení zápasu zablahoželal víťaznej slovenskej reprezentácii so slovami: "Chcem Vám za Slovenskú republiku poďakovať za krásny výkon, z ktorého mám nesmiernu radosť."

image

Zemanová z SaS: Gyimesiho v tejto chvíli nepovažujem za koaličného poslanca, je to podržtaška Matoviča

Delegácia Slovenskej republiky neopomenula ani návštevu v minulosti vojenským konfliktom zmietaného Náhorného Karabachu, vrátane mesta Šuša. V blízkosti letiska Fizuli sa poslanci priamo v teréne oboznámili s prácou slovenských odmínovacích zariadení Božena a oblasťami, ktoré by mohli potenciálne pripadať do úvahy ako budúce miesto slovenského projektu pre výstavbu tzv. inteligentnej obce. V Baku navštívili rímskokatolícku prefektúru, kde sa stretli s biskupom Vladimírom Feketem a slovenskými saleziánmi, pôsobiacimi v Azerbajdžane.

V rámci oficiálnych rokovaní s predsedníčkou azerbajdžanského parlamentu Qafarovovou a s premiérom Alim Asadovom bolo hlavnou témou potvrdenie otvorených a bezproblémových bilaterálnych vzťahov s dôrazom na výraznejšie rozšírenie obchodno-ekonomickej spolupráce.

"Kľúčovým aspektom návštevy bolo vyjadrenie politickej podpory slovenským ekonomickým záujmom, a to pri rôznych stretnutiach s rôznym akcentom na jednotlivé projekty. SR má v AZ dobré renomé z realizovaných projektov a obchodov," priblížil Kollár.

Spresnil, že "v súčasnej dobe ide najmä o náš záujem o dovoz azerbajdžanského plynu, presadenie projektu výstavby inteligentnej obce v Karabachu, obnovu spolupráce s Mincovňou Kremnica, pokračovanie spolupráce v oblasti odmínovacích zariadení, ako aj o podporu aktivitám malých a stredných podnikov".

image

Najdôveryhodnejším politikom je Peter Pellegrini, predbehol prezidentku

"Predovšetkým má teší výsledok rokovaní o prísľub AZ strany o možnosti realizácie a navýšenia dodávok energetických zdrojov pre Slovensko. Taktiež sme sa zhodli na potrebe urýchleného dobudovania zmluvno-právnej základne, a to najmä v oblasti zamedzenia dvojitého zdanenia a ochrany a podpory investícií," dodal.

Z Kollárovej cesty vzišlo aj pozvanie pre predsedu vlády Slovenskej republiky na návštevu Azerbjadžanu, ktoré príde aj diplomatickou cestou, informuje Jurcová. Popri bilaterálnych vzťahoch boli prioritnými témami rokovaní Kollára v Azerbajdžane aj konflikt na Ukrajine vrátane jeho dôsledkov na bezpečnostnú architektúru, energetickú bezpečnosť, dopravné koridory a ekonomické reťazce vo svete.

V rámci oficiálneho programu navštívila parlamentná delegácia aj kultúrne centrum HeydaraAlieva, navrhnuté architektkou Zahou Hadidovou, súčasťou ktorého bola aj prehliadka výstavy zameranej na históriu Azerbajdžanu.

Kollára na ceste sprevádzali - Martin Borguľa - člen Skupiny priateľstva s Azerbajdžanskou, Kazašskou, Kirgizskou, Tadžickou a Uzbeckou republikou a Turkménskom, a poslanci Jozef Šimko, Petra Krištúfková, Ľuboš Krajčír, Richard Raši a Ján Krošlák.

01 - Modified: 2023-09-25 14:57:39 - Feat.: - Title: Azerbajdžan sľúbil, že bude chrániť práva etnických Arménov v Náhornom Karabachu 02 - Modified: 2023-09-25 12:53:26 - Feat.: - Title: Erdogan pricestoval do Nachičevanu, bude rokovať s azerbajdžanským prezidentom 03 - Modified: 2023-09-25 07:52:32 - Feat.: - Title: Protivládni demonštranti v Jerevane začali s akciami občianskej neposlušnosti 04 - Modified: 2023-09-25 06:11:41 - Feat.: - Title: Do Arménska dorazila prvá skupina presídlencov z Karabachu 05 - Modified: 2023-09-24 15:07:25 - Feat.: - Title: Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra, oznámil Jerevan
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 20:45