Bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. FOTO: TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Bývalý námestník SIS Beňa sa obnovy konania nedočká. Súd zmietol jeho návrh zo stola

01.06.2022, 12:31
Autor:
TASRTASR

Beňa žiadal vo svojom prípade zmenu právnej kvalifikácie zo zločinu prijímania úplatku na nepriamu korupciu.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zamietol návrh na obnovu konania v prípade exnámestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajoba avizuje podanie sťažnosti.

Vlani bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur. Súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu Miroslav Mazúch zdôvodnil, že neboli naplnené dôvody umožňujúce obnovu konania. Nebolo podľa neho zrejmé, že by vzišli najavo nové dôkazy, týkajúce sa prípadu. "Sudca neskúma správnosť alebo nesprávnosť rozhodnutí, ktoré boli vydané," vysvetlil.

V návrhu na obnovu konania sa Beňa odvolával na nedávne právoplatné odsúdenie exšéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana za prečin nepriamej korupcie. Keďže ide o rovnaký skutok, Beňa žiadal aj v jeho prípade zmenu právnej kvalifikácie zo zločinu prijímania úplatku na nepriamu korupciu.

Obhajoba navrhovala zrušiť pôvodný výrok o vine v treťom skutku a tiež celý výrok o treste. "Na dnešnom verejnom zasadnutí bolo vykonaných viacero dôkazov, ktoré súdu neboli objektívne známe v čase rozhodovania o vine a treste Beňu," zdôvodnil obhajca Peter Kubina.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel navrhoval obnovu konania nepovoliť, keď na ňu nie sú podľa jeho slov splnené zákonné podmienky.

Beňa bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, Peter Gašparovič a ďalší bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

 

01 - Modified: 2023-03-27 10:23:14 - Feat.: - Title: Utorňajší termín pojednávania s exšéfom policajných odposluchov zrušili 02 - Modified: 2023-03-21 14:20:41 - Feat.: - Title: V korupčnej kauze Dušana Kováčika vypovedal bývalý šéf policajných odposluchov. Ten tvrdí, že o ničom nevie 03 - Modified: 2023-03-17 14:03:36 - Feat.: - Title: Akcia Cestovateľ: Polícia zadržala päť ľudí v súvislosti s korupčnou činnosťou 04 - Modified: 2023-03-15 20:48:18 - Feat.: - Title: Belgický najvyšší súd odmietol prepustiť z väzby europoslancov podozrivých z korupcie 05 - Modified: 2023-03-10 17:16:08 - Feat.: - Title: Španielska prokuratúra obvinila FC Barcelona z korupcie. Stíhaní budú aj dvaja bývalí prezidenti klubu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. marec 2023 12:26