StoryEditor

Nový šéf NKÚ prisľúbil, že úrad bude viesť maximálne otvorene

27.05.2022, 09:52
Autor:
redred

Brífing nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomíra Andrassyho a bývalého predsedu Karola Mitríka. Hovoriť budú o siedmich rokoch v NKÚ a nových výzvach.

Novozvolený predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy bude viesť túto inštitúciu maximálne otvorene. Kompetentnosť chce preukazovať vysoko odbornými výstupmi.

Vyhlásil to na piatkovom brífingu. Zároveň sa poďakoval doterajšiemu šéfovi NKÚ Karolovi Mitríkovi za to, že preberá úrad, ktorý má významnú pozitívnu verejnú mienku.

Andrassy vníma svoje zvolenie ako záväzok voči občanom SR. "Aj preto dávam verejný prísľub, že tento úrad budeme viesť maximálne otvorene, transparentne a že našu kompetentnosť budeme chcieť preukazovať vysoko odbornými výstupmi, ktoré premietneme do správ, o ktorých budeme rokovať na pôde Národnej rady SR," zdôraznil.

Do budúcna sú preňho kľúčové tri segmenty. Za jednu z výziev považuje ľudí. Chce preukázať kompetencie cez vysokokvalifikovaných zamestnancov.

Ďalšou výzvou je podľa neho parlament, pričom v súčasnosti sa už odporúčania NKÚ preklápajú aj do uznesení parlamentných výborov. Podotkol však, že sú aj výbory, ktoré sa zisteniami úradu ešte vôbec nezaoberali. Ako tretiu výzvu vníma edukáciu smerom ku kontrolovaným subjektom, ale aj k občianskej spoločnosti.

Práca NKÚ zároveň podľa neho nemôže by o lojalite voči jednému alebo druhému, ale o aktivitách, ktoré vychádzajú z rizikových analýz.

"Musíme kontrolovať to, čo nám rizikové analýzy a naša práca ukázali, že je problém. Preto takmer 95 percent výstupov našej práce je o negatívach, ktoré sme zistili, lebo tam, kde tie riziká nemáme identifikované, kde ich nevidíme, kde nevieme o tom, že tam by sme mohli nájsť problémy, tak pri 220 – 230 ľuďoch nebudeme míňať naše kapacity a náš čas na to, aby sme niekomu len dali vysvedčenie a povieme - ste vynikajúci, máte jednotku," podotkol Andrassy.

Odchádzajúci predseda Mitrík skonštatoval, že počas siedmich rokov mandátu razil cestu otvoreného úradu a priamosti. Zvolenie Andrassyho, ktorý bol doposiaľ podpredsedom NKÚ, je podľa neho vyjadrením istého ocenenia ich práce. Teší sa, že na úrade je zabezpečená kontinuita, NKÚ bude podľa neho smerovať po nastúpenej ceste, ktorú spolu modelovali. Poznamenal, že Andrassy bol výrazným "ťahúňom" úradu. "Ak sa využíva kolektívny rozum, vtedy môže byť inštitúcia úspešná," dodal Mitrík.

01 - Modified: 2022-07-21 15:56:27 - Feat.: - Title: Vyhraj voľby a môžeš všetko. Vlády Smeru vystihuje Paškova veta, kritizuje svoju bývalú stranu nový šéf NKÚ 02 - Modified: 2022-07-07 12:15:36 - Feat.: - Title: Neziskové organizácie pre mýtny tender podávajú podnet na NKÚ 03 - Modified: 2022-07-01 11:42:49 - Feat.: - Title: V septembri má plénum voliť podpredsedu NKÚ, návrhy treba podať do konca augusta 04 - Modified: 2022-07-01 08:46:17 - Feat.: - Title: Slovenská ekonomika vlani rástla pomaly, potrápi ju aj štart nových eurofondov, tvrdí NKÚ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 20:46