StoryEditor

Hamran sa ohradil voči vyjadreniam Fica. Mrzí ho, že Kollár šéfovi Smeru sadol na „lep"

16.05.2022, 11:19
16.05.2022, 11:19
Autor:
redred

Policajný prezident Štefan Hamran na brífingu reagoval na slová Roberta Fica a Borisa Kollára, ktorí sa cez víkend vyjadrili, že policajný prezident mal avizovať na bezpečnostnej rade štátu zásah polície voči členom bývalého inšpekčného tímu Oblúk a takisto prokurátorom a sudcom.

Policajný prezident Štefan Hamran kategoricky odmieta tvrdenia lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica o avíze na policajnú akciu zameranú na ľudí z bývalého inšpekčného tímu Oblúk, sudcov a prokurátorov. Na bezpečnostnej rade štátu podľa neho nič také neodznelo.

Sadol na lep

Tvrdí, že hovoril o akcii, ktorá už bola medializovaná. Prekvapilo ho, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) Ficovi "sadol na lep", hoci má prístup k informáciám z bezpečnostnej rady.

Policajný prezident deklaroval, že nikdy Bezpečnostnú radu (BR) SR neinformoval o príprave nejakej akcie.

"Bezpečnostnú radu som informoval o tom, že vedieme trestné konanie vo veci založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, čo my považujeme za bezpečnostné riziko a na bezpečnostnej rade by sa taká informácia podľa nášho názoru mala objaviť," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii.

Spomínané trestné konanie vedie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). "Na základe dôkaznej situácie, listinných dôkazov, výsluchov, ktoré vykonal, vyšetrovateľ dospel k záveru, že je tu dôvodné podozrenie, že v rámci orgánov presadzujúcich právo môže pôsobiť organizovaná zločinecká skupina, ktorá nezákonným spôsobom vplýva na trestné konania," vysvetlil Hamran.

Na zasadnutí rady uviedol tiež podľa svojich slov na pravú mieru aj nesprávne informácie o zásahu polície na Okresnom súde Bratislava III a jeho nadväznosti na vyšetrovanie zločineckej skupiny.

Rozviazané ruky

"Je to živá vec, viac informácií som neposkytol a viac informácií nemám k dispozícii ani v tomto okamihu," dodal. Hamranove slová potvrdil aj riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a skutočnosť, že nebolo vznesené obvinenie, detaily prípadu nechcel komunikovať.

Policajný prezident považuje za kľúčové, že vyšetrovatelia majú rozviazané ruky.

"Máme tu niekoľko verdiktov, ktoré potvrdzujú, že vyšetrovatelia NAKA nepáchajú nič protiprávne. Práve naopak, sú tu veľmi vážne podozrenia, že sú tu osoby, ktoré presadzujú právo a konali alebo konajú spôsobom, ktorý vytváral priestor buď na účelové trestné stíhanie, alebo naopak, na to, aby sa nedali stíhať niektoré skutky," povedal.

 

01 - Modified: 2023-09-28 10:36:46 - Feat.: - Title: Hamran: Útočník z Dúbravky mal čistý register trestov, bolo to skratové konanie 02 - Modified: 2023-09-21 11:01:34 - Feat.: - Title: Hamran vyjadril sústrasť v súvislosti s tragédiou pri zásahu polície v Ostrihome 03 - Modified: 2023-09-19 12:32:20 - Feat.: - Title: Prokuratúra a NAKA sa zapája do politiky, tvrdí Fico po Hamranovej tlačovke o korupcii vo Vojenskej správe 04 - Modified: 2023-09-19 15:01:37 - Feat.: - Title: Hamran poskytol detaily o akcii Vírus: V kauze ide o 74 miliónov eur, zadržali 17 ľudí aj investičné zlato 05 - Modified: 2023-09-18 13:53:27 - Feat.: - Title: Hamran odmieta, že by vyšetrovateľ Ďurka inštruoval kajúcnika
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2023 23:30