Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Remišová: Verím, že SaS podporí protiinflačnú pomoc. Kritiku liberálov odmietam

14.05.2022, 13:49
Autor:
TASRTASR

Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej nie je nič zlé na tom, ak sa zdania nadmerné zisky spoločností, ktoré zarábajú na pandémii.

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová verí, že koalícia na budúci týždeň dospeje k dohode o balíčku protiinflačnej pomoci. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Remišová dúfa, že ho teda podporí aj strana SaS, ktorá podľa nej v súčasnosti obhajuje záujmy bohatých podnikateľov

"Keby to bolo na strane Za ľudí, tak pomoc je schválená už dávno," zdôraznila. Zároveň odmietla tvrdenia o tom, že by niektorý z bodov pomoci "chudobným bral a bohatým dával", a ďalšie výhrady liberálov, poukazujúcich na hrozbu zvyšovania daní.

image

Zrýchľovanie inflácie bude pokračovať. Vlna zdražovania sa ešte neskončila, tvrdia analytici

"Daňovo-odvodové zaťaženie klesá a ja osobne nevidím nič zlé na tom, ak sa zdania nadmerné zisky spoločností, ktoré zarábajú na pandémii," uviedla v súvislosti so zámerom zdaniť 100 bohatých firiem.

Smer ponúkne pozmeňovacie návrhy

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár mieni, že ak sa koalícia ako celok nedohodne na balíku opatrení, mala by skončiť. "Keď nie ste schopní dohodnúť sa na pomoci ľuďom, tak choďte preč, vzdajte sa," skonštatoval opozičný politik.

Avizoval, že Smer-SD plánuje v súvislosti s protiinflačnou pomocou podať viacero pozmeňovacích návrhov. Kritizuje napríklad, že návrh daňového bonusu ukráti rozpočty samospráv.

Remišová reagovala, že samosprávy najviac ochudobňuje neefektívne hospodárenie, poukazuje pritom na predražené tendre.

Energetická bezpečnosť

Obaja sa v krátkosti vyjadrili aj k otázkam energetickej bezpečnosti. Blanár zopakoval, že Smer-SD je kategoricky proti nepremyslenému okamžitému odpojeniu sa od ruských dodávok ropy a plynu, upozornil na konzekvencie pre hospodárstvo a domácnosti, ktoré by takýto krok spôsobil. "Bola by to úplná katastrofa, nikdy to nepodporíme," vyhlásil.

image

Inflácia sa v Rusku vyšplhala na dvadsaťročné maximum

Remišová upozornila, že v súčasnosti nestojí otázka tak, "či sa my odpojíme, ale či nás Rusko neodpojí". "Preto je pre Slovensko strategicky dôležité, aby sme čo najskôr riešili diverzifikáciu prísunu energetických zdrojov a eliminovali závislosť od Ruska," zdôraznila.

Nebojí sa ani Blanárom naznačenej hrozby vyššej ceny plynu z mimoruských dodávok, poukazuje pritom na príklad objednávok skvapalneného plynu od USA pre Bulharsko.

24. máj 2022 14:24