Železniční dopravcovia nedávno protestovali na bratislavských tratiach. FOTO: TASR/M. Baumann
StoryEditor

„Je to ďalší klinec do rakvy.“ Dopravcovia odmietajú platiť za trakčnú energiu pre zbabraný tender

12.05.2022, 14:43
  • Drahej energii sa zrejme nevyhnú ani nákladní železniční dopravcovia.
  • Hovoria o ďalšom veľkom probléme pre ich segment.
  • Štát od nich žiada takmer dvojnásobné ceny po tom, čo vlaňajší tender na dodávku trakčnej energie správca infraštruktúry nezvládol podľa očakávaní.

Ceny energií lietajú a sú na násobne vyššej úrovni než pred rokom. Olejom do ohňa bol aj konflikt na Ukrajine. Problémom sa tak nevyhli ani železnice, ktoré na svoj chod potrebujú stovky tisícok megawatthodín elektriny ročne. Vlaňajší tender na odber však nevyšiel podľa predstáv a víťazný dodávateľ A.En. sa domáhal dodatku o zvýšení.

Železnice tak museli riešiť situáciu krízovo a spoločnosť A.En. obísť. Výsledkom je dodávka elektriny za asi dvojnásobok, ak nie ešte viac. Železničiari s dopravcami síce v minulom roku mali podpísanú zmluvu za určitú cenu, nateraz to však vyzerá tak, že vlaňajšia dohoda sa môže zmeniť. Štátna firma Železnice Slovenskej republiky totiž mala nákladným dopravcom listom navrhnúť stúpanie ceny elektrickej energie o takmer sto percent.

Dvojnásobne viac

„Návrh, ktorý sme dostali iba v písomnej podobe, odmietame aj preto, že na zvýšení ceny elektrickej energie od dodávateľov smerom k Železniciam Slovenskej republiky nemáme žiadny podiel. Preto nerozumieme, prečo by sme mali...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
27. máj 2022 20:09