TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

K lekárovi sa bude dať objednať po ordinačných hodinách, najviac za 30 eur

01.02.2017, 19:12
Autor:
TASRTASR

Pacienti sa budú môcť v ambulanciách lekárov objednať na konkrétny termín za úhradu. Bude to však po riadnych ordinačných hodinách. Ministerstvo zdravotníctva to nazvalo doplnkovými ordinačnými hodinami. Lekári si ich nemusia povinne stanoviť, bude to dobrovoľné. Doplnkové ordinačné hodiny by mali byť v ambulanciách realitou začiatkom budúceho roka. Drucker to chce dosiahnuť zmenou zákona.

Najskôr po štrnástej

Za takúto službu si lekári budú môcť od pacienta pýtať sumu do výšky asi 30 eur. "Bude to závisieť od typu vyšetrení," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Rezort priznáva, že niektoré výkony u špecialistov by mohli byť aj drahšie ako 30 eur. Pôjde však podľa neho o malú časť úkonov, pri ktorých by sa mohlo vyberať viac ako je maximálny poplatok.

Predpísané lieky či ďalšie vyšetrenia (SVaLZ) budú aj v tomto čase hradené zdravotnou poisťovňou. Prijať pacientov za poplatok budú môcť lekári najskôr po 14.00 h. Doplnkové hodiny si budú vedieť zriadiť v prípade, ak ordinujú maximálne 30 až 35 hodín týždenne. Pacienti sa na ne budú môcť prihlasovať cez povinný systém objednávania. Vyšetrenie im lekár poskytne najskôr 12 hodín po objednaní a najneskôr do 15 dní.

Doplnkové hodiny môžu podľa Druckera tvoriť maximálne štvrtinu z trvania ordinačných hodín. Počas nich môže byť ošetrená najviac tretina z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Ak by lekár porušil pravidlá doplnkových hodín, hrozí mu pokuta vo výške 2000 eur. Ambulancie si na poplatkoch za doplnkové ordinačné hodiny môžu vybrať najviac tretinu z tržieb, ktoré má z ordinačných hodín od zdravotnej poisťovne.

Pokuty za neoprávnené poplatky

Drucker chce pokutovať rôzne neoprávnené poplatky v ambulanciách. Vo viacerých prípadoch boli lekári podľa Druckera "kreatívni". Sankcie môžu podľa neho dosiahnuť sumu 10-tisíc eur. Okrem doplnkových ordinačných hodín môže lekár podľa neho za úhradu poskytnúť aj "zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí", avšak mimo ordinačných hodín.

Šéf Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marian Šóth návrh chváli. "Je to veľmi dobrý nápad, berieme to ako návrh," uviedol. Doplnkové ordinačné hodiny víta aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). "Využijú ich najmä zamestnaní ľudia," povedala šéfka asociácie Mária Lévyová. Chce ešte diskutovať o výške úhrady, aj s predstaviteľmi lekárov. Má strach, že ambulancie si ju stanovia vo výške maximálneho stropu. "Pretože tu máme aj invalidných pacientov, ktorí chodia k lekárovi so zväčša pracujúcim sprievodom, ktorí si nájdu čas poobede," uviedla. Maximálna výška poplatku je podľa nej pre takýchto ľudí vysoká.

Poplatky v ambulanciách sa cez novelu zákona naposledy upravili pred vyše rokom. Dlhodobo ju kritizujú lekári či niektorí pacienti. Nepáči sa im napríklad, že právnou úpravou sa zrušila možnosť prednostne sa objednávať za poplatok. Lekári tvrdia, že bol po tom dopyt. Pacientske organizácie zase poukazujú na to, že niektorí lekári aj tak vyberajú poplatky, za čo nemajú, a pri tých povolených si mali výrazne navýšiť cenu. Podľa niektorých vyšších územných celkov (VÚC) je v poplatkoch chaos.

Pozrite si aj dnešné vyjadrenie ministra Druckera, hovoril o zmenách v zdravotníctve:

01 - Modified: 2023-09-25 14:50:21 - Feat.: - Title: Matovičovou pracovnou metódou je zastrašovanie a vydieranie, tvrdí odborník. Koho nový spor poškodí? 02 - Modified: 2023-09-26 05:44:25 - Feat.: - Title: Detské pohotovosti: z pôvodných 61 budeme mať o 20 menej, lekári chýbajú a sú preťažení 03 - Modified: 2023-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Programy pre stredového voliča 04 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 05 - Modified: 2023-09-21 11:17:13 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Mudr. Slavomír Šuch: „Dedí sa hrniec, nie obezita!“ Dokedy má pacient šancu na zmenu?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 17:27