TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Univerzitou v Nitre zmietajú korupčné kauzy, bude sa nimi zaoberať súd

23.09.2016, 13:42
Autor:
TASRTASR

Ďalšími dvoma korupčnými kauzami na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre sa bude zaoberať Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal dva návrhy na dohodu o vine a treste na obvinených Imricha S. a Patrika. J. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Prokurátor ÚŠP podal 9. septembra na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste s obvineným Imrichom S., stíhaným za prečin nepriamej korupcie," konkretizovala hovorkyňa prvú kauzu. "Imrich S. v máji 2016 v budove Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a na ďalších nezistených miestach ako študent (SPU) cez sprostredkovateľa M. V. poskytol finančnú hotovosť vo výške 500 eur ako úplatok pre M. K. a V. K." povedala ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Úplatok, podľa jej slov, mal byť za to, že "V. K. bude pôsobiť na vedúceho katedry hydinárstva a malých hospodárskych zvierat a zabezpečí mu úspešné absolvovanie skúšky z predmetu poľovníctvo." "Po vykonaní a zapísaní dvoch skúšok cez sprostredkovateľa M. V. poskytol opätovne finančnú hotovosť vo výške 200 eur ako úplatok pre M. K. a V. K.," dodala.

V druhom prípade prokurátor ÚŠP podal 13. septembra na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste s obvineným Patrikom J. stíhaným za prečin nepriamej korupcie.

"V máji 2016 v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ako študent na osobnom stretnutí s M. V. mu sľúbil finančnú hotovosť v presne nestotožnenej výške ako úplatok za to, aby svojím vplyvom pôsobil na niektorého z pedagógov na SPU v Nitre a zabezpečil mu tak úspešné absolvovanie skúšky z predmetu údržba a oprava strojov. Vo veci M. V. sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie," dodala hovorkyňa ÚŠP.

Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS v Pezinku už koncom augusta návrhy na schválenie dohôd o vine a treste s obvinenými Borisom B., Patrikom B. a Dávidom S., stíhanými za prečin podplácania. Oba návrhy sa dotýkali rovnako korupčných káuz na nitrianskej univerzite.

Išlo o dve dohody, ktoré podal prokurátor ÚŠP na ŠTS v Pezinku - jednu 24. augusta a druhú 26. augusta, pritom išlo o dva rozličné skutky podplácania. Oba sa však mali zhodne realizovať v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v tomto roku. Trojica podplácala odborných asistentov univerzity. TASR o tom koncom augusta informovala Jana Tökölyová, hovorkyňa ÚŠP.

01 - Modified: 2023-09-27 12:30:00 - Feat.: - Title: Univerzitu obrany v Brne napadli hackeri, požadujú výkupné 02 - Modified: 2023-09-24 06:40:56 - Feat.: - Title: Polovica tínedžerov na Slovensku má podľa prieskumu skúsenosti s korupciou 03 - Modified: 2023-09-21 08:34:46 - Feat.: - Title: Historický prepad Univerzity Komenského. Školy našich susedov v rebríčkoch stúpajú, my sme vypadli už aj z prvej tisícky 04 - Modified: 2023-09-16 11:08:28 - Feat.: - Title: Poľská vláda čelí škandálu s úplatkami za vydávanie víz pre migrantov 05 - Modified: 2023-09-14 12:24:15 - Feat.: - Title: „Keď dostanem, mám priniesť. Vykonal som,“ – ďalší úradník vypovedal, ako vyberali úplatky u daniarov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 04:15