V prieskume agentúry Focus získala strana Pavla Freša len 2,1 percenta hlasov. Voľby by jednoznačne vyhral Ficov Smer.
Kým pred rokom patrila opozičná SDKÚ-DS k najsilnejším pravicovým stranám, teraz sa dostala medzi subjekty, ktoré na prienik do parlamentu nemôžu ani len premýšlať.
Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus by stranu Pavla Freša volilo len 2,1 percenta Slovákov. Presne taký istý počet ľudí by dalo hlas Komunistickej strane Slovenska. Väčšiu podporu má aj mimoparlamentná strana TIP či Lipšicova Nová väčšina.
"Vývoj preferencií SDKÚ je veľmi negatívny, oproti minulému mesiacu padli na polovicu," zhodnotil pre HNonline šéf agentúry Focus Martin Slosiarik. Kríza tradičných strán môže podľa jeho slov nahrávať novým subjektom. Príkladom môže byť TIP, ktorý v prieskume získal 2,7 percentnú podporu. "Pre voličov môžu byť alternatívou práve politické subjekty, ktoré sa dištancujú od klasických politikov," dodal Slosiarik. Túto stranu prirovnal k hnutiu 99 percent, ktoré kandidovalo v posledných parlamentných voľbách. Do parlamentu sa však nedostalo.
Pozíciu suverénneho lídra si naďalej udržiava vládny Smer-SD. Stranu Roberta Fica by volilo 34,2 percenta ľudí, čiže podobný počet ako v predchádzajúcom mesiaci.
Za Smerom nasleduje s priepastným rozdielom Sieť Radoslava Procházku so ziskom 11,4 percenta a KDH (10,8 percenta hlasov). Do parlamentu by sa ešte dostali OĽaNO, Most-Híd a tesne aj dve národne orientované strany - SNS a SMK.
01 - Modified: 2025-05-19 13:30:58 - Feat.: - Title: Volebný model Ipsosu: Hlas sa prudko prepadol a je na historickom minime, výrazne stratil aj Smer
02 - Modified: 2025-05-19 10:30:38 - Feat.: - Title: Česko-slovenské bratstvo chladne: Lepší vzťah majú Česi s Kanadou či Švajčiarskom, ukázal prieskum
03 - Modified: 2025-05-17 08:11:05 - Feat.: - Title: Vyše tretina Rakúšanov považuje svoju finančnú situáciu za napätú, iba 17 percent ľudí je nezávislých
04 - Modified: 2025-05-07 11:57:47 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Smer sa doťahuje na PS, súboj o tretie miesto je veľmi tesný
05 - Modified: 2025-05-07 06:00:00 - Feat.: - Title: Muži sa zamilujú skôr ako ženy, potvrdili vedci. Láska však dnes už nie je len biologická, zaváži viac vecí