StoryEditor

V Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo

05.01.2010, 08:56
Autor:
TASRTASR

Vo vysokohorskom teréne Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je naďalej malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. TASR o aktuálnej situácii informoval Filip Kyzek, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Jasnej.

Možný je ojedinelý výskyt menších doskových lavín pri veľkom mechanickom zaťažení snehovej pokrývky na svahoch so sklonom nad 40 stupňov. Údolné cesty a turistické trasy sú bezpečné. SLP HZS neočakáva zosuv väčších samovzniknutých lavín. Dnes ráno bolo na horách zamračené, hmlisto, miestami slabo snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -18 do -8 stupňov Celzia. Vietor sa zmenil na čerstvý juhozápadný s rýchlosťou do 40 km/h.

Za posledných 24 hodín pripadlo od poprašku do 5 cm nového snehu. Zviazanie jeho vrstiev so starým zľadovateným podkladom nedovoľujú nízke teploty. Najmä v žľaboch a terénnych nerovnostiach sú stále nebezpečné snehové útvary, dosky a vankúše. Horské hrebene sú miestami vyfúkané až na trávnatý a zmrznutý podklad. Podpriemerná výška snehu neumožňuje lyžiarske túry, pešie si vyžadujú zimný horolezecký výstroj.

SLP HZS predpokladá, že aj 6. januára bude v Tatrách pretrvávať mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň, a vo Fatrách malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

01 - Modified: 2025-11-16 12:30:00 - Feat.: - Title: Prvé snehové vločky na obzore. Meteorológovia prezradili, kedy sa na Slovensku dočkáme snehu 02 - Modified: 2025-11-15 13:53:41 - Feat.: - Title: Globálna produkcia vína tento rok mierne vzrástla, zostala však pod priemerom. Je za tým aj klimatická zmena 03 - Modified: 2025-11-11 12:00:00 - Feat.: - Title: Zasiahne Slovensko storočná zima? Odborníci povedali, ako to u nás bude naozaj vyzerať 04 - Modified: 2025-11-06 21:13:34 - Feat.: - Title: Rok 2025 bude jedným z najteplejších v histórii a zavŕši desaťročie horúčav 05 - Modified: 2025-11-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Kam cez víkend na východe Slovenska? Víno, Tatry a najznámejší kňaz DJ v Košiciach
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. november 2025 12:26