StoryEditor

O Duckého zmenke rozhodne krajský súd

26.01.2010, 13:18
Autor:
TASRTASR

O odvolaní voči rozsudku Okresného súdu Bratislava 5, ktorý vyhlásil zmenku na jednu miliardu českých korún podpísanú zavraždeným exministrom hospodárstva Jánom Duckým za neplatnú, bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Vyplatenia peňazí zo zmenky Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) sa na súde domáha spoločnosť Bolzano Enterprised Ltd. (BEL).

"Odvolanie navrhovateľa (BEL) bolo Okresným súdom Bratislava 5 postúpene na odvolací Krajský súd v Bratislave 12. januára 2010," povedal dnes TASR hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak. Okresný súd zamietol návrh BEL na vydanie platobného rozkazu voči SPP 21. októbra 2009 a súčasne vyhlásil predmetnú zmenku za absolútne neplatnú.

"Dvojitý údaj splatnosti na zmenke ju robí absolútne neplatnou," citovala v októbri z rozsudku sudkyňa okresného súdu a tým dala za pravdu tvrdeniam právneho zástupcu SPP. Zároveň uviedla, že zmenka je premlčaná.

SPP považuje všetky takzvané Duckého zmenky za podvodné. Právny zástupca SPP podal voči žalobe v spomínanom konaní desať námietok. Argumentoval verdiktom Najvyššieho súdu SR z 1. apríla 2009, ktorý dal za pravdu bratislavskému Krajskému súdu, keď v decembri 2008 vyhlásil podobnú zmenku za neplatnú. Zmenka "na videnie", ktorá sa prepláca na základe predloženia, mala dopísaný aj dátum splatnosti a to z nej podľa súdu urobilo bezcenný papier. Zároveň zmenka "na videnie" je splatná len do jedného roka od vystavenia.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal vlani v júni na Najvyššom súde SR mimoriadne dovolanie pre zmenku na 400 miliónov českých korún, ktorú mal vystaviť Ducký. V tomto prípade ju totiž súd vyhlásil za platnú. "Podanie mimoriadneho dovolania proti rozsudku Okresného súdu Bratislava 5 z 21. mája 2007 a rozsudku Krajského súdu v Bratislave z 28. apríla 2009 bolo podľa generálneho prokurátora nevyhnutné v záujme zabezpečenia ochrany práv, keďže rozhodnutia súdov sú vykonateľné a vykonaním rozsudku hrozí značná hospodárska škoda, ako aj iný, vážne nenapraviteľný následok," informovala vtedy hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Bývalého generálneho riaditeľa SPP a exministra hospodárstva Jána Duckého zavraždili 11. januára 1999. Z vraždy obžalovali Ukrajinca Olega K. Trestné stíhanie v tejto veci bolo 22. júla 2009 odovzdané ukrajinským orgánom.

01 - Modified: 2025-11-05 22:43:03 - Feat.: - Title: Alžírsko otvorilo veľvyslanectvo v Bratislave. Plánované sú bilaterálne návštevy vládnych predstaviteľov 02 - Modified: 2025-11-05 16:41:23 - Feat.: - Title: SaS organizuje v Bratislave ďalší pochod za odvolanie šéfa SIS Gašpara. Vyčíta mu aj arogantné vystupovanie 03 - Modified: 2025-10-24 09:43:26 - Feat.: - Title: Ďalšie nové linky. Ryanair hlási novinku z Bratislavy aj z Košíc, ide o top turistické destinácie 04 - Modified: 2025-10-22 09:14:02 - Feat.: - Title: Bratislavská vodárenská spoločnosť zavádza nové ceny vodného a stočného 05 - Modified: 2025-10-18 14:45:01 - Feat.: - Title: Na diaľnici D2 sa stala dopravná nehoda, zahynul 70-ročný vodič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. november 2025 10:56