TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Obvinení bratislavskí advokáti do väzby nepôjdu, rozhodol Najvyšší súd

21.06.2021, 15:18
Autor:
TASRTASR
Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

Obvinení bratislavskí advokáti Martin Ribár a Alexander Filo nebudú stíhaní väzobne. Rozhodol o tom v pondelok senát Najvyššieho súdu na svojom verejnom zasadnutí.

Najvyšší súd tak zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý 12. júna dvojicu nezobral do väzby.

Rozhodnutie si vypočuli obaja advokáti v sprievode svojich obhajcov. Rozhodnutie sťažnostného súdu je právoplatné.

Najvyšší súd však skonštatoval, že trestné stíhanie dvojice je naďalej dôvodné.


"Nerozhodujeme o vine," povedal predseda trojčlenného senátu. Skutok, kde bol poškodený barman Martin M., bol brutálny, stal sa na na prelome rokov 2006/2007 a v tomto prípade boli podľa Najvyššieho súdu vypočutí relevantní svedkovia.

Ako skonštatoval prvostupňový súd, chýbajú dôvodnosti kolúzneho správania či pokračovanie v trestnom konaní.

"Členovia zločineckých skupín takáčovcov a piťovcov sú buď vo výkone trestu, buď mŕtvi, alebo spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní. Tieto skupiny boli už rozložené," uviedol predseda senátu.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v júni nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie obvinených bratislavských advokátov do väzby.

Oboch prepustil zo zadržania na slobodu. Konštatoval dôvodnosť podozrenia, ale nekonštatoval dôvodnosť väzby.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na ich vzatie do väzby z dôvodov kolúznej a preventívnej väzby. Dvojicu advokátov zadržala Národná kriminálna agentúra 10. júna.

Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede i krivej prísahy. Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey Club, ktorý sa odohral v roku 2007.

Martin Ribár bol donedávna väzobne stíhaný v rámci akcie Apač zameranej voči zločineckej skupine takáčovcov. Ústavný súd v máji nariadil Najvyššiemu súdu, aby ho bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.

01 - Modified: 2023-09-29 19:50:35 - Feat.: - Title: Akcia Corrumpere 2: Dvojicu obvinených prepustili zo zadržania na slobodu 02 - Modified: 2023-09-28 12:54:48 - Feat.: - Title: Najvyšší súd odročil dovolacie konanie v kauze exsiskára Gašparoviča na október 03 - Modified: 2023-09-28 09:44:20 - Feat.: - Title: Lipšic podal obžalobu na Vlčeka podozrivého z vraždy exmanželky 04 - Modified: 2023-09-20 05:36:00 - Feat.: - Title: Rozdiel medzi českým a slovenským trestným právom: Tresty u nás sú drakonické (rozhovor) 05 - Modified: 2023-09-12 08:22:55 - Feat.: - Title: Smrť demokracie? Izraelský Najvyšší súd posudzuje námietky proti zákonu, ktorý začal vlnu masových protestov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 11:19