TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Výber šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa nešťastne odďaľuje, tvrdí Cigániková

27.04.2021, 08:18
Autor:
TASRTASR
Predsedníčka výboru pre zdravotníctvo hovorí, že pozná mená niektorých účastníkov predchádzajúceho výberového konania, z ktorých by si vedela vybrať kandidátov.

Riešenie vedenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa veľmi nešťastne odďaľuje. Myslí si to predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Za dôležité považuje, aby k vymenovaniu šéfa úradu konečne došlo. Voľbu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) podporí.

Pripomenula, že úrad má dohliadať nielen na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a na vykonávanie ich poslania, ale má dohliadať aj na zdravotné poisťovne a na to, či starostlivosť o poistencov vykonávajú správne podľa zákona.

Vybrať mohol už Krajčí 

"Je veľmi nešťastné, keď takýto úrad nemá stále jasne stanovené vedenie, pretože ho považujem za veľmi dôležitý v systéme, pokiaľ funguje," uviedla.

Koaličná poslankyňa tvrdí, že pred niekoľkými mesiacmi navrhli vláde uznesenie, ktoré poverovalo vtedajšieho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) tým, aby vymenoval šéfa úradu, keďže sa už realizovalo výberové konanie.

"Minister už mal na výber medzi jednotlivými kandidátmi. Bohužiaľ, toto uznesenie vláda vtedy nepustila ani na rokovanie vlády," poznamenala.

Bittó Cigániková hovorí, že pozná mená niektorých účastníkov predchádzajúceho výberového konania, z ktorých by si vedela vybrať kandidátov.

Tvrdí však, že Lengvarský môže nového šéfa úradu vybrať aj napriamo, alebo vyhlásiť nové výberové konanie, prípadne si vybrať niektorého z kandidátov posledného výberového konania. "Bude to zodpovednosť ministra zdravotníctva. Podporím jeho voľbu," dodala.

Kauzu riešil aj Brusel 

Úrad od roku 2004 vykonáva v oblasti verejnej správy dohľad nad poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejným zdravotným poistením.

Dohliada nad všetkými kľúčovými oblasťami systému zdravotníctva. Jeho cieľom je udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému.

Doposiaľ ho viedli Alexandra Novotná, Ján Gajdoš, Richard Demovič, opäť Ján Gajdoš, Monika Pažinková a naposledy Tomáš Haško.

Toho odvolala vláda ešte v druhej polovici októbra 2019 pre prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov.

Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Tendrom sa zaoberala aj Európska komisia. Tá sa rozhodla nezačať sankčné konanie voči Slovensku, ak ministerstvo zdravotníctva upraví podmienky verejného obstarávania na ZZS.

Vedením úradu je dočasne poverený zástupca predsedu úradu Ján Kohútik.

01 - Modified: 2023-08-18 14:34:05 - Feat.: - Title: Táto situácia napomáha Ficovi, Hamran politikárči, tvrdí Dolinková. Cigániková ocenila, že polícia koná 02 - Modified: 2023-08-16 14:20:09 - Feat.: - Title: Slováci za zdravotnú starostlivosť platia najviac u zubára 03 - Modified: 2023-08-01 14:07:46 - Feat.: - Title: Audítori upozornili na riziká v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni i v Dôvere 04 - Modified: 2023-07-27 11:28:26 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad preverí zdravotnú starostlivosť poskytnutú páchateľovi vraždy v Dubnici 05 - Modified: 2023-07-25 15:44:04 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad odmieta tvrdenia SaS, že nerieši mŕtve duše v centrálnom registri poistencov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 18:18