Daniel LipšicTASR
StoryEditor

Lipšic tvrdí, že dôvody na väzbu pre Kvietika sú dané. Súd to videl inak

23.03.2021, 16:03
Autor:
TASRTASR
Špeciálny prokurátor na súdnom pojednávaní zastupoval dozorujúceho prokurátora prípadu.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je presvedčený, že u obvineného finančníka Martina Kvietika boli dané dôvody na väzobné stíhanie. Senát Najvyššieho súdu v utorok popoludní rozhodol, že Kvietik, obvinený v novej veci v kauze Dobytkár, nebude stíhaný väzobne.

Lipšic zastupoval na súde dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý mal v tom čase iný úkon.

"V novej veci, kde bolo vznesené obvinenie a kde bol čiastkový úkon pokračovacieho trestného činu, boli zadokumentované výsledky, ktoré potvrdzovali priamo kolúzne aktivity obvineného. Takže si myslíme, že sme to v dnešnom návrhu dostatočne vyargumentovali, nové dôvody na vzatie do kolúznej väzby. NS SR nám vyhovel samozrejme v tej kľúčovej právnej otázke, že išlo o vzatie do novej väzby, že nešlo o opätovnú väzbu. To si myslím, že výkladovo je veľmi dôležité rozhodnutie senátu NS SR, kde v plnej miere našej argumentácii vyhovel," zareagoval Lipšic na rozhodnutie súdu.

Rozhodnutie, ktorým Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý nezobral 15. marca Kvietika do väzby, berie Lipšic na vedomie. Lipšic je však presvedčený, že ÚŠP predložil argumenty konkrétnej povahy.

"Preto si myslíme, že dôvody kolúznej a preventívnej väzby dané boli. Vo vzťahu k preventívnej väzbe početnosť tých skutkov alebo čiastkových útokov pokračovacieho trestného činu je dôvodom preventívnej väzby. Uvidíme, ako sa s tým vysporiada NS SR vo svojom uznesení," dodal špeciálny prokurátor.

Kvietika 11. marca krátko po prepustení z väzby po rozhodnutí Najvyššieho súdu v Leopoldove zadržali a obvinili ho. Nové obvinenie sa týka skutku ešte z roku 2017 a opiera sa o výpovede dvoch svedkov. Podľa medializovaných informácií mal Kvietik prijať úplatok vo výške 180-tisíc eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.

01 - Modified: 2020-04-23 22:07:11 - Feat.: 0 - Title: Známeho finančníka obvinili z brania úplatkov 02 - Modified: 2020-06-11 13:01:21 - Feat.: 0 - Title: Štefan Kvietik chce brániť svoju povesť: Rozhodol som sa chrániť dôstojnosť celej rodiny 03 - Modified: 2021-03-13 17:34:48 - Feat.: 0 - Title: Špecializovaný súd bude rozhodovať o väzbe pre Kvietika 04 - Modified: 2021-03-15 14:19:18 - Feat.: 0 - Title: Finančník Martin Kvietik do väzby nepôjde, rozhodol súd 05 - Modified: 2021-03-23 13:41:46 - Feat.: 0 - Title: Finančník Kvietik nebude stíhaný väzobne, rozhodol Najvyšší súd
01 - Modified: 2025-12-17 14:13:28 - Feat.: - Title: Žilinka rieši sarkastické poznámky a hádky medzi prokurátormi: kričia na seba na chodbe a osočujú sa 02 - Modified: 2025-12-16 17:28:33 - Feat.: - Title: Fico kritizuje Žilinku: Podkopávate dôveryhodnosť celej prokuratúry, keď hájite ľudí ako Špirko či Lipšic 03 - Modified: 2025-12-11 13:15:44 - Feat.: - Title: Lipšic: Návrh poslancov Smeru pomôže obžalovaným z mafiánskych vrážd. Aj Gašparovi, tvrdí opozícia 04 - Modified: 2025-11-18 08:06:04 - Feat.: - Title: Lipšica obvinili, že kričal na kolegyňu a bol sarkastický. Žilinka chce jeho preradenie na nižšiu prokuratúru 05 - Modified: 2025-11-17 09:47:21 - Feat.: - Title: Začalo sa disciplinárne pojednávanie v prípade prokurátora Generálnej prokuratúry Lipšica
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. december 2025 03:45