TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Z pandemických opatrení sa stáva burza nápadov, reagujú mimoparlamentné strany

11.11.2020, 18:09
Autor:
TASRTASR
Predseda Mosta-Híd skonštatoval, že v stredu sa potvrdilo, že kto s premiérom nesúhlasí, je nepriateľ štátu a kto kladie otázky, je hlupák.

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, KDH i Most-Híd kritizujú plán testovania v rôznych prevádzkach na účel ich prípadného otvorenia.

Označujú to za improvizáciu či burzu nápadov. Vyzývajú na vytvorenie uceleného plánu a stratégie.

"Takto naozaj nevyzerá zodpovedná stratégia boja s pandémiou. Vláda nemôže delegovať svoje úlohy len tak, ako si práve zmyslí, raz na ozbrojené sily a samosprávy, inokedy zas na synagógy, tanečné štúdiá a ping-pongové kluby. Tí všetci majú zrazu zriaďovať odberné centrá. Pritom mnohé z týchto subjektov sú už dnes na pokraji síl a zdrojov. Štát im má pomôcť, nie naopak," reagoval na sociálnej sieti europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka.

Chaos a nekonzistentné kroky

Šimečka zdôraznil, že je potrebné počúvať vedcov, nie každý deň prichádzať s novou improvizáciou.

"Premiér vsadil všetko na jednu kartu, plošné antigénové testovanie, napriek pochybnostiam vedeckej komunity. Výsledkom však nie je zrozumiteľná stratégia a jasný plán, ale neistota a neustály chaos," dodal.

"Namiesto uceleného plánu máme znova iba ideu a z pandemických opatrení sa stáva burza nápadov. Slovensko nutne potrebuje rozvážny a jasný postup na základe odporúčaní odborníkov, nie nekonzistentné kroky vlády," uviedol predseda KDH Milan Majerský.

"Kto s premiérom nesúhlasí, je nepriateľ štátu"

Podľa KDH sa vláda týmto nápadom zbavuje zodpovednosti v zásadných otázkach účinných opatrení v boji s ochorením COVID-19.

"Kde sú tie štátom sľúbené odberové miesta pre bezplatné otestovanie kohokoľvek, keď ich náhle majú zriaďovať školy, reštaurácie, divadlá či kostoly," pýta sa Majerský a pripomína, že sektory či dobrovoľníci nemôžu plniť úlohy štátu dlhodobo.

Predseda Mosta-Híd László Sólymos sa pýta, ako na návrh premiéra reagujú epidemiológovia. "Sme v takej situácii, aby sme uvoľnili lockdown? A čo hovoria na to majitelia reštaurácií, ktorí od štátu potrebujú finančnú pomoc a podporu, nie ďalšiu záťaž na zabezpečenie pravidelného testovania s pofiderným výsledkom," napísal na sociálnej sieti Sólymos.

Skonštatoval, že v stredu sa potvrdilo, že kto s premiérom nesúhlasí, je nepriateľ štátu a kto kladie otázky, je hlupák.

Reštaurácie, fitness centrá, plavárne, školy i cirkvi by sa podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) mohli podieľať na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 a za to by mohli, za určitých dodatočných podmienok, otvoriť svoje prevádzky.

Štát by v takomto prípade poskytol materiálne vybavenie a zástupcov vojska či polície. Aby mohli prevádzky zostať otvorené, malo by sa takéto testovanie opakovať približne po troch týždňoch. Prvé testovanie by chcel premiér uskutočniť v závere novembra.

01 - Modified: 2023-06-06 21:25:38 - Feat.: - Title: Pre nezodpovednosť poslancov zaplatia rodičia za učebnice detí dvakrát viac, tvrdí KDH 02 - Modified: 2023-06-06 22:01:16 - Feat.: - Title: Do boja o kresťanského voliča naberá Matovič posily. Obyčajných má posilniť Záborská 03 - Modified: 2023-06-06 11:16:28 - Feat.: - Title: Progresívne Slovensko považuje za dôležité financovať materské školy z rezortu školstva 04 - Modified: 2023-06-06 15:39:36 - Feat.: - Title: Sulíkova koncovka na kandidátke: bača z Oravy, ktorý podniká v gastre. Pomôže SaS s rastom percent? 05 - Modified: 2023-06-02 09:17:51 - Feat.: - Title: Šimečka ponúka budúcnosť Slovenska v Únii a NATO, na Ukrajine vidí príležitosti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. jún 2023 11:54