Roman MikulecTASR/M. Baumann
StoryEditor

Mikulec nie je za spájanie letiek, podľa analýzy je realizovateľné

16.01.2022, 09:18
Autor:
TASRTASR
O možnom zlúčení leteckých útvarov sa diskutovalo v minulosti už viackrát. Myšlienku presadzoval z pozície ministra obrany Ľubomír Galko, proti bol vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nie je za spájanie letiek rezortu vnútra a obrany. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Možné zlučovanie leteckých útvarov má vláda podľa svojho programového vyhlásenia zvážiť na základe analýzy.

Tá, ktorú dalo vlani Ministerstvo obrany vypracovať dvom univerzitám, podľa rezortu potvrdila, že postupné spájanie je možné.

"MO SR obdržalo od spracovateľov externú analýzu, ktorá potvrdila realizovateľnosť postupného spájania letiek Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR tak, ako to navrhovala aj interná analýza rezortu obrany. Spracovateľov sme však oficiálne požiadali o ďalšie doplnenia odpovedí na odborné otázky tak, aby sme získali všetky potrebné informácie na komplexné rozhodnutie," priblížila pre hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ministerstvo vnútra zatiaľ s výsledkami analýzy nebolo oboznámené, skonštatovala Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru MV SR. "Náš rezort má záujem o odbornú diskusiu k tejto téme s ministerstvom obrany, ako aj expertov z leteckej fakulty a Žilinskej univerzity. Zástupcovia ministerstva vnútra zatiaľ neboli prizvaní do žiadnej pracovnej skupiny, kde by sa mohli výsledky analýzy prerokovať," dodala.

O možnom zlúčení leteckých útvarov sa diskutovalo v minulosti už viackrát. Myšlienku presadzoval z pozície ministra obrany Ľubomír Galko, proti bol vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. Definitívne stanovisko už vláda Ivety Radičovej nestihla prijať. S návrhom na spájanie sa nestotožnil ani nasledujúci šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

Ministri vnútra argumentovali najmä tým, že Letecký útvar MV SR je civilnou letkou, ktorá sa riadi inými pravidlami ako vojenská. Argumentovali napríklad tým, že v krízových situáciách dostane civilná letka povolenie jednoduchšie. Galko, ale aj súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) poukazujú na to, že Slovensko je ako krajina s dvomi letkami ojedinelé v Európskej únii a NATO.

01 - Modified: 2023-10-02 10:43:03 - Feat.: - Title: Smer chce personálne zmeny v OČTK a zamedziť vyšetrovaniam, tvrdí exminister Mikulec 02 - Modified: 2023-10-02 14:40:35 - Feat.: - Title: Kto ovládne rezort vnútra? Kaliňák je pre Smer hrdina hľadajúci pomstu. Karty môže zamiešať jeho „pravá ruka“ 03 - Modified: 2023-09-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete získať vodičák zadarmo? Štát chystá dôležitú novinku 04 - Modified: 2023-09-23 07:20:20 - Feat.: - Title: O cestovný pas vlani požiadalo najviac ľudí za posledných desať rokov 05 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Mikulec pre HN: Z Fica strach nemám. Matovičova reakcia bola absolútne adekvátna
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2023 12:01