TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Ak sú v nahrávke Gorily dôkazy, mala by byť vyvodená politická zodpovednosť, tvrdí Gál

05.12.2018, 13:17
Autor:
TASRTASR
To, či majú byť nahrávky zaradené do vyšetrovacieho spisu, musí podľa Gála vyhodnotiť vyšetrovací tím.

Ak sú vo zvukových nahrávkach Gorily dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, mala by byť vyvodená aj politická zodpovednosť. Myslí si to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

To, či majú byť nahrávky zaradené do vyšetrovacieho spisu, musí podľa neho vyhodnotiť vyšetrovací tím. "Treba brať ohľad na zákonnosť, ako sa ten dotyčný pán k tým nahrávkam dopracoval, či sú autentické. Keď sú tam nejaké dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, tak 'padni, komu padni'," vyhlásil Gál.

"Pre mňa je dôležité to, aby vyšetrovanie pokračovalo, aby sme mali nejaké reálne výsledky. Na Slovensku je, bohužiaľ, spravodlivosť pomalá, ale predsa len vidíte, že na každého dôjde," uviedol minister.

Na otázku, či budú nahrávky vyhodnotené ako nezákonne získané, a teda sa ani nepoužijú, odpovedať nevedel. Odmieta však manipuláciu s dôkazmi.

"Nezákonne získané dôkazy ani v jednom konaní nemôžu byť vzaté do úvahy. Ale to, či bolo niečo zákonné alebo nezákonné, to už je na detailoch. Očakávam od toho, že keď je to nezákonné, tak to bude vyhodnotené ako nezákonné, a keď áno, tak áno. Čiže nebude manipulácia v tom smere. Keď má byť niečo biele, nech to bielym aj zostane," reagoval Gál.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v utorok (4. 12.) potvrdil, že domové prehliadky u Mariana Kočnera sa konali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie na otázky okolo ďalšieho postupu vo vyšetrovaní úkladnej vraždy a kauzy Gorila ÚŠP zatiaľ odpovedať nechce.

Podľa informácií zverejnených Denníkom N mali policajti v trezore podnikateľa Mariana Kočnera nájsť USB kľúč, na ktorom objavili zvukové nahrávky. Po skontrolovaní ich obsahu mali konštatovať, že sú totožné so spisom Gorila.

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu v prípade Gorila Marek Gajdoš pre portál uviedol, že s najvyššou pravdepodobnosťou nebudú nahrávky použiteľné ako zákonný dôkaz, ale ak by to tak bolo, išlo by o obrovský prínos pre vyšetrovanie a vie si predstaviť aj vznášanie obvinení v súvislosti s preukázanými finančnými tokmi.

01 - Modified: 2023-07-26 06:55:00 - Feat.: - Title: O sťažnosti Haščáka proti obvineniu rozhodne prokurátor do niekoľkých mesiacov 02 - Modified: 2023-07-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Ošetrovatelia ZOO zostali v šoku, keď samec gorily začal dojčiť. Novému prírastku bude dobrou matkou, zhodujú sa 03 - Modified: 2023-01-12 11:49:30 - Feat.: - Title: Šéfka tímu Gorila poberala ako obecná poslankyňa mesačné odmeny. Zákon policajtom zárobkovú činnosť zakazuje 04 - Modified: 2022-12-06 07:43:39 - Feat.: - Title: Obhajoba Jaroslava Haščáka podala sťažnosť proti obvineniu súvisiacemu s Gorilou, informuje jeho právnik 05 - Modified: 2022-12-05 10:33:09 - Feat.: - Title: Vyšetrovanie Gorily: Haščák údajne dal Bubeníkovej 1,5 milióna, Malchárkovi 1,1 milióna eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 20:46